Dzięki dzialalności PFSz kolejna grupa polskich profesjonalistow rozpoczęła staże w ramach Programu Wymiany Menedżerów Europejskiej Federacji Szpitali HOPE. Rozpoczynamy cykl postów zawierających relacje uczestników Wymiany – zarówno polskich, jak i zagranicznych.
Dziś, prosto z Irlandii, relacjonuje Dr hab. n. med. Grzegorz Piotrowski – kierownik Oddziału Kardiologii Wojewódzkiego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
Pierwszy tydzień w Irlandii – „Hope Exchange Programme”.
W ramach programu „Hope Exchange” do Irlandii przybyło 5 menadżerów służby zdrowia: Jasmin Hribar (ze szpitala w Klagenfurt w Austrii), Anne Kanto-Ronkanen (ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kuopio z Finlandii), Gunnilla Nordstrom ze szpitala w Gävleborg ze Szwecji, Sean Ritschard ze szpitala Aarberg ze Szwajcarii oraz (ja) kierownik Oddziału Kardiologii Wojewódzkiego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi dr hab. n. med. Grzegorz Piotrowski. Pobyt zaplanowany jest na cztery tygodnie, po których wszyscy uczestnicy z całej Europy spotkają się w Sztokholmie, aby podzielić się wrażeniami i wymienić doświadczenia z pobytu w poszczególnych krajach.
Pierwszy tydzień grupa irlandzka spędziła w Tullamore.
Pierwszego dnia pobytu w Irlandii wszyscy przedstawiliśmy swoje profile zawodowe, zainteresowania i nasze oczekiwania od programu HOPE. Każdy miał możliwość zaprezentowania w zarysie modelu opieki zdrowotnej we własnym kraju. Poznaliśmy także model irlandzki, w którym duży udział ma sektor prywatny. Zapoznano nas z założeniami bardzo nowatorskiego programu „Hapy Irland” – kompleksowego podejścia do pierwotnej prewencji najczęstszych schorzeń wśród mieszkańców Irlandii. (Mnie osobiści ten projekt bardzo zafascynował). W kolejnych dniach odbyliśmy szkolenie z zakresu nowoczesnego zarządzania w służbie zdrowia. Zajęcia miały charakter nie tylko teoretyczny, ale obfitowały w praktyczne ćwiczenia, podczas których musieliśmy rozwiązywać bardzo konkretne problemy z zakresu zarządzania. Zadziwiające jak koledzy z Irlandii radzą sobie z pozornie nierozwiązywalnymi sytuacjami. Uczestnicy programu rozważają zastosować wiele z tych rozwiązań w swoich placówkach służby zdrowia po powrocie do domów. Podczas dwóch dni zajęć pięcioosobowa grupa miała doskonałą sposobność poznać się między sobą i wymienić własne doświadczenia zawodowe. W piątek zapoznaliśmy się ze strukturą podstawowej opieki zdrowotnej, w szczególności jak wygląda współpraca tej podstawowej dziedziny z innymi działami służby zdrowia. Wszystkie zajęcia prowadzone były bardzo profesjonalne i obfitowały w zagadnienia praktyczne poparte solidną wiedzą teoretyczną. Obejrzeliśmy nowy, nowoczesny budynek Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Tullamore.
Nie sposób nie wspomnieć o gościnności Irlandczyków. W czwartek odbyła się uroczysta powitalna kolacja, na której spotkaliśmy się z liderami Programu HOPE w Irlandii. A nadchodzący weekend ma nam dostarczyć doznań historycznych i turystycznych ponieważ okolice Tullamore to kolebka europejskiej kultury z silnymi korzeniami z V wieku. W piątek odwiedziliśmy tor „Wyścigów jeźdickich”, w sobotę lokalną gorzelnię sławnej whiski „Tullamor DEW”, ogladliśmy mecz rugby – Irlandia – Francja (nie można było odmówić), oraz popołudniu byliśmy na meczu „Hurling” między drużyną OFFALY a GALWAY. W niedzielę pięcioosobową grupą wybieramy się do miasta Galway – historyczno-wypoczynkowego centrum.
Następne tygodnie zapowiadają się jeszcze bardziej fascynująco. Będziemy odbywać starze kolejno w Szpitalu Kilkeny, Unwersyteckich Szpitalach Cork oraz Dublina.
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi