Jaka jest Polka XXI wieku? Solidarna – dzisiaj z całą pewnością na to pytanie możemy tak odpowiedzieć. Konferencja Polka XXI pierwotnie została pomyślana jako miejsce, w którym z otwartością na różnorodne poglądy i idee będziemy rozmawiać o miejscu kobiet w naszym społeczeństwie, biorąc pod uwagę takie sfery życia jak rodzina i sytuacja demograficzna, biznes, edukacja oraz ekologia, czy wreszcie zdrowie. Świat jednak po 24 lutego zmienił się bezpowrotnie. Dlatego 31 maja w sercu naszego zainteresowania znajdzie się odwaga i determinacja ukraińskich kobiet. Tego dnia będziemy rozmawiać o tym jak okazać im pomoc.

Obecna chwila to czas działania i konkretów, dlatego razem z gośćmi konferencji, wśród których znajdują się wybitne kobiety – aktywistki i decydentki ze świata polityki, biznesu i organizacji pożytku publicznego, będziemy wypracowywać rozwiązania, które pomogą naszym siostrom z Ukrainy jak najlepiej funkcjonować w Polsce w tym dramatycznym czasie.

Polka XXI w to pierwsze wydarzenie, w którym udział wezmą topowe managerki, aktywistki społeczne, ekspertki, przedstawicielki administracji rządowej i samorządowej, które spotkają się, by dzielić się swoim doświadczeniem w najważniejszych dla kobiet kwestiach.

Dzisiaj do naszego świata przyjmujemy kobiety i dzieci uciekające przed okrucieństwem wojny. Ich ból i poświęcenie jest naszym bólem. Bliscy, których zostawiają za sobą na Ukrainie stawiają czoła bezprecedensowej w XXI wieku agresji. Robią to walcząc o wolność swojej Ojczyzny, ale również w imię wolności i bezpieczeństwa Polski i Europy. Jesteśmy ich dłużnikami. Korzystając z tego, że konferencja Polka XXI gromadzi wyjątkowe spectrum gości zajmujących się kluczowymi sferami życia społecznego, w tym szczególnie zdrowiem, edukacją, sytuacją kobiet na rynku pracy i technologią, będziemy zastanawiać się jak szybko i skutecznie reagować na potrzeby uchodźczyń z Ukrainy. Mam nadzieję, że owocem naszego spotkania będą konkretne inicjatywy pomocy, do których realizacji bezzwłoczne przystąpimy – zaznaczyła jedna z uczestniczek konferencji poseł Jadwiga Emilewicz.

Wyzwania i problemy kobiet w Polsce

Polka XXI to zaradna kobieta radząca sobie z powodzeniem na wielu frontach. Jesteśmy kobietami przedsiębiorczymi, rodzinnymi i przywiązanymi do wolności. Nie ma jednak jednego, idealnego sposobu, który odpowie na wszystkie wyzwania, przed którymi stoimy. Dzisiaj te wyzwania dotyczą nie tylko nas, ale także naszych sąsiadek z Ukrainy. 31 maja w centrum naszej uwagi znajdzie się to, co jest dla nas najważniejsze w gospodarce, rodzinie, zdrowiu czy ekologii. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, czego kobiety oczekują od edukacji, kultury, czy postępu technologicznego. Będziemy się zastanawiać jak w tych sferach najlepiej zintegrować dotknięte traumą wojny Ukrainki. Wsłuchamy się w głos nie tylko, tych, które na co dzień aktywnie zabierają głos w debacie publicznej, ale także kobiet, które ze względu na miejsce zamieszkania, czy życiowe role nie zawsze mają okazję przedstawić swoją perspektywę.

7 paneli dyskusyjnych

Podczas wydarzenia odbędzie się 7 paneli dyskusyjnych – Eko-Konserwatyzm, Kultura, Edukacja, Zdrowie, Demografia, Praca i Przedsiębiorczość, Nowe Technologie.

Wśród prelegentów znajdują się m.in. prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI Banku Zielonych Inwestycji, Magdalena Gawin, Dyrektor Instytutu Pileckiego, prof. dr hab. Mirosława Grabowska, wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha, Bartosz Marczuk (PFR), prof. Michał Michalski, prof. Krzysztof Rybiński, dr Marcin Kędzierski, Agnieszka Mosurek-Zava (CEO Douglas Polska), Małgorzata Adamkiewicz (Adamed), Monika Roszak (Fundacja Roll-na), Anna Sirocka (Fundacja Liderek Biznesu), Dominika Tarczyńska(Stowarzyszenie Program Czysta Polska), Monika Morawiecka (Regulatory Assistance Project), Justyna Piszczatowska (Green News), Katarzyna Sójka (Poseł na Sejm RP, lekarka), Artur Gur (Prezes – Kutnowski Szpital Samorządowy, LigiaKornowska (Polska Federacja Szpitali), Anna Goławska (KPRM), Justyna Kralisz (ZHR), Konrad Ciesiołkiewicz (Fundacja Orange), Agata Łuczyńska (Szkoła z klasą), Agnieszka Szamałek (CD Projekt), Katarzyna Paszkiewicz (3M)

Kulminacją konferencji będzie wieczorna gala podczas której zostaną wręczone wyróżnienia dla liderek, które swoimi działaniami wyróżniły się w roku 2021 w ramach 6 kategorii: Przedsiębiorczość, Samorząd, Edukacja, Zdrowie, Działalność Społeczna, Innowacje i Nowe Technologie.

Nagrodą chcemy docenić kobiety, które są liderkami swoich środowisk. Inspirują, przewodzą i edukują, ale ich praca nie zawsze jest doceniana, bo nie są osobami z pierwszych stron gazet.

Cele konferencji:

  • zidentyfikowanie wyzwań przed którymi stoją kobiety w 7 kluczowych obszarach: rynek pracy, zdrowie, rozwój nowych technologii, demografia, edukacja, kultura, ekologia
  • promowanie w debacie różnego spojrzenia na aktywność kobiet (godzenie obowiązków zawodowych z macierzyństwem, czasowa rezygnacja z aktywności zawodowej
  • dyskusja nad współczesnym wymiarem feminizmu
  • promocja debaty dotyczącej kobiet na rynku pracy, macierzyństwa, małżeństwa, feminizmu, work-life-balance, miejsca kobiet w polityce i biznesie, ale także edukacji i kulturze
  • stworzenie przestrzeni do spotkania się aktywnie działających kobiet z całej Polski, liderek lokalnych projektów na rzecz kobiet
  • refleksja nad rolą i miejscem Polek we współczesnym państwie oraz wyzwaniami, jakie stoją przed nimi w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym
  • wymiana wiedzy oraz doświadczeń między uczestniczkami reprezentującymi różne środowiska debaty społecznej

 

Udział i program wydarzenia

Stacjonarny udział w konferencji w Warszawie można wziąć rejestrując się na stronie http://polka21.pl. Wydarzenie będzie również transmitowane online na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Na zgłoszenia do konkursu Polka XXI czekamy do 30 kwietnia 2022.

Link do formularza: https://polka21.pl/konkurs

Gala konkursowa na której zostaną uhonorowane zwyciężczynie konkursu odbędzie się 31 maja o godz. 18:30 w Hotelu Regent podczas konferencji „Polka XXI wieku”.