Polska Federacja Szpitali rozpoczyna badanie ogólnopolskie sytuacji na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Jego celem jest analiza, m.in. ilości wizyt, czasu oczekiwania na przyjęcie, ale także zasadności i celowości zgłoszeń pacjentów. W ten sposób PFSz zamierza zweryfikować i udokumentować powszechną opinię i poruszenie medialne wokół trudnej sytuacji na SOR’ach. Od wielu lat bowiem głośno mówi się o długich kolejkach i wielogodzinnym oczekiwaniu na pomoc. Badanie pozwoli ocenić, czy sytuacja jest tak dramatyczna, jak przedstawiają ją media zarówno ogólnopolskie, jak i lokalne oraz jak sądzi społeczeństwo.
Badanie przeprowadzane jest w formie ankiety dostępnej dla managerów placówek medycznych pod adresem: https://forms.office.com/e/50n10uAhnG. Zarząd PFSz wysyła już prośbę do dyrektorów szpitali zrzeszonych w organizacji o śledzenie sytuacji na podległych im SOR’ach przez kolejne dni, co pozwoli ocenić skalę zgłoszeń na przestrzeni tygodnia.
W tym miejscu wart podkreślenia jest fakt, że z trudną sytuacją na oddziałach ratunkowych mierzy się wiele państw tak rozwiniętych, jak i rozwijających się. W Polsce wpływ na nią ma wiele czynników, które musimy wziąć pod uwagę. Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowanymi, m.in. na oficjalnej stronie gov.pl, w Polsce funkcjonuje obecnie 246 szpitalnych oddziałów ratunkowych. Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej w sektorze pracuje zaledwie 1100 specjalistów medycyny ratunkowej. Brakuje ok. 1,5 tys kadry, aby system mógł sprostać potrzebom zdrowotnym społeczeństwa. To rodzi problemy z dostępnością.
Jednak to tylko jedne ze źródeł narastających problemów. Wpływają na nie też zachowania samych pacjentów, którzy często zgłaszają się na SOR bez wyraźnej potrzeby, a ich dolegliwości nie wymagają natychmiastowej interwencji medycznej. Według podobnego raportu PFSz z 2019 r. tego typu przypadki stanowiły około 30% przyjęć. Istotnie blokowały dostępność do pomocy medycznej, przyczyniając się do wydłużenia czasu udzielenia pomocy. Zazwyczaj były to też osoby, które czekały na przyjęcie najdłużej ze względu na obowiązującą zasadę triażu.
To tylko jednak jeden element, który uwidoczniony został w pierwszym raporcie PFSz. Teraz, po 5 latach, Federacja chce zweryfikować sytuację na szpitalnych oddziałach ratunkowych. W pierwszej ankiecie udział wzięło 57 jednostek. Tak jak w 2019 roku Zarząd organizacji wysyła prośbę do managerów zrzeszonych placówek o wzięcie udziału w badaniu. Jednak nie wyczerpują one liczby szpitalnych oddziałów ratunkowych funkcjonujących na terenie naszego kraju. W związku z tym Polska Federacja Szpitali zachęca dyrektorów pozostałych placówek do włączenia się w przedsięwzięcie. To pozwoli na opracowanie pełniejszego obrazu sytuacji, co będzie korzyścią dla wszystkich interesariuszy systemu opieki zdrowotnej. Może w przyszłości być wyjściem do rozważań nad sposobami poprawy, szukania właściwych narzędzi, wśród których bezapelacyjnie powinna znaleźć się także szeroko pojęta edukacja.
Ankieta online dostępna jest pod adresem: https://forms.office.com/e/50n10uAhnG
Zachęcamy do udziału.
Facebook PFSz
Inne artykuły
8 października, 2024
Tagi