Za nami wirtualna konferencja Post Scriptum – Priorytety w Ochronie Zdrowia 2022, podczas której eksperci wymienili się doświadczeniami i pomysłami na poprawę systemu opieki zdrowotnej

W sesjach udział wzięli przedstawiciele PFSz

 „Kadry w ochronie zdrowia – sesja Polskiej Federacji Szpitali i Fundacji Nie Widać Po Mnie” [rozpoczyna się w 1. godzinie 24. minucie i 35. sekundzie nagrania].

Moderatorem była Beata Buchelt z Katedry Zarządzania Kapitałem Ludzkim Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a w dyskusji wzięli udział:
– Anna Baranowska, dyrektor zarządzająca Grupy MedJobs HR,
– Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie,
– Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych w Philips Healthcare,
– Joanna Konopka, zastępca dyrektora do spraw koordynacji i rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie,
– Ewa Mojs z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
– Mariusz Nowak, dyrektor Śląskiego Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich,
– Urszula Szybowicz, dyrektor operacyjna Polskiej Federacji Szpitali.

Mówiono o założeniach nowoczesnego HR, stanie psychicznym pracowników ochrony zdrowia, certyfikowaniu kadry zarządzającej, budowaniu marki organizacji w kontekście jakości kadr, przywiązaniu pracownika do marki, efektywności pracy w pandemii, zaangażowaniu pracownika, konieczności transformacji motywatorów w dobie pandemii, a także o tym, jak efektywnie zarządzać personelem.

Zarządzanie kryzysowe
Trzeci panel nosił tytuł „Jak przygotować się na kolejne pandemię – zarządzanie kryzysowe w ochronie zdrowia” [rozpoczyna się w 2. godzinie 25. minucie i 19. sekundzie nagrania].

Rozmowę moderował były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Marcin Pakulski.

Na tytułowe pytanie odpowiedzieli:
– Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia,
– Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego i przewodniczący Komisji ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP,
– Ewa Książek-Bator, członek zarządu Polskiej Federacji Szpitali.

Poza tym zastanawiano się, kto powinien zajmować się problemami epidemicznymi w Polsce i co zrobić, aby system ochrony zdrowia był lepiej przygotowany na kolejne pandemie. Mówiono też o centralizacji zarządzania, oceniono, czy to dobry sposób na skuteczne radzenie sobie z zagrożeniami, i zastanawiano się, czy szpitale powinny mieć rezerwy, które można byłoby wykorzystać w sytuacji zagrożenia.

Sztuczna inteligencja
Czwarta sesja to „AI w zdrowiu i robotyka medyczna” – prowadziła ją Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali i lider Koalicji AI w Zdrowiu [rozpoczyna się w 3. godzinie 33. minucie i 23. sekundzie nagrania].

Na pytania o to, jakie algorytmy sztucznej inteligencji są wykorzystywane przez polskie placówki medyczne, jak wykorzystanie robotów medycznych zmienia diagnostykę i leczenie pacjenta, co mają wspólnego roboty medyczne i AI oraz jak zapewnić finansowanie dla innowacji medycznych, odpowiedzieli:
– Ewelina Barylska, dyrektor szpitala Salve Medica w Łodzi,
– Artur Dolny z Commercial Executive Poland, CMR Surgical,
– Tomasz Roguła, dyrektor Kliniki Leczenia Otyłości NEO Hospital,
– Marek Witulski, dyrektor branży Diagnostic Imaging i Advanced Therapies Siemens Healthineers.

Nagranie z sesji :
źródło: https://www.termedia.pl/mz/Post-Scriptum-Priorytety-w-Ochronie-Zdrowia-2022-transmisja-,45343.html