Z dumą przekazujemy informację, że praca farmaceutów i personelu apteki Radomskiego Centrum Onkologii została zauważona w International Journal of Environmental Reaserch and Public Health. W zamieszonym tam artykule opisano pierwszą udokumentowaną usługę opieki farmaceutycznej w szpitalu w Radomiu, Patient Countselling Service.

https://www.mdpi.com/1660-4601/19/20/13642

Zespół  farmaceutów i pracowników apteki, kierowany przez Katarzynę Grzyb, z sukcesem wdrożył usługę opieki farmaceutycznej. Dzięki współpracy z kanadyjskim badaczem klinicznym i dyrektorem apteki szpitalnej w Ottawie dr Regisem Vaillancourtem oraz dr n. farm. Piotrem Merksem z Collegium Medicum UKSW w Radomskim Centrum Onkologii z powodzeniem wprowadzono pionierskie w naszym kraju konsultacje farmaceutyczne i ten rodzaj opieki. W komfortowych i przytulnych warunkach, podczas rozmowy z farmaceutą pacjent uzyskuje pełną informację o stosowanej terapii lekowej, omawiane są działania niepożądane, interakcje z innymi lekami – przeglądy lekowe, a  schemat przyjmowania leków chory dostaje także w niestandardowej, ale bardzo czytelnej piktogramowej formie.  Pacjenci Radomskiego Centrum Onkologii mogą dzięki temu lepiej zrozumieć terapię, prawidłowo przyjmować leki, co przyczynia się do spadku powikłań.

Niezwykle cieszy, że gotowość do wprowadzenia tej – na polskim gruncie – innowacji i praca radomskiego Zespołu została dostrzeżona na arenie międzynarodowej.