– Póki co nasz kraj znajduje się poniżej krzywej szczepień w Unii Europejskiej. W Polsce ten wskaźnik wynosi 0,68 szczepionych na 100 osób. Unijna krzywa znajduje się na poziomie 0,75. Jednak pniemy się do góry – powiedział prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali w rozmowie z PolskieRadio24.pl

W ocenie prof. Jarosława Fedorowskiego, wydanie pozwolenia na korzystanie ze szczepionki pozwoli na zwiększenie tempa szczepień.

– Ma ona najłatwiejsze warunki przechowywania i dystrybucji. Zdolności produkcyjne też są dużo większe. Ma podobną skuteczność do tych, które już zostały dopuszczone do obrotu. Dobrze, że trafi w sporej liczbie do Polski – zaznaczył.

Zwróćmy jednak uwagę, że jak na razie nasz kraj znajduje się poniżej krzywej szczepień w Unii Europejskiej. – W Polsce ten wskaźnik wynosi 0,68 szczepionych na 100 osób. Unijna krzywa znajduje się na poziomie 0,75 – zaznaczył prof. Fedorowski.

– Niepokojącym byłoby to, gdyby nasza krzywa mocno odbiegała od średniej unijnej. Obserwując wykresy na przestrzeni ostatnich dni, były momenty, w których znajdowaliśmy ponad nią. Dziś jesteśmy poniżej i znowu się pniemy do góry. Musimy zintensyfikować prace, by szczepionki, były jak najszybciej aplikowane – zwrócił uwagę prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Zapraszamy do wysłuchania całej wypowiedzi: