Lekarze z USK sprawdzą, czy cukrzyca może wpływać na uszkodzenia słuchu u chorujących na nią dzieci i młodzieży. Pozyskali finansowanie na badania, a projekt Olgi Kamińskiej-Jackowiak zostanie wkrótce dopracowany podczas międzynarodowej szkoły dla młodych lekarzy ISPAD

Olga Kamińska – Jackowiak jest lekarzem Oddziału Pediatrii USK i zakwalifikowała się w tym roku do elitarnej Szkoły Młodych Naukowców ISPAD, międzynarodowej organizacji zajmującej się diabetologią dzieci i młodzieży. Zjazd szkoły odbędzie się w ostatnim tygodniu maja w Pradze.

– Każdego roku do Szkoły Młodych Naukowców ISPAD przyjmowanych jest 20 lekarzy z całego świata, którzy przedstawiają najlepsze pomysły na projekty badawcze – wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik Oddziału i Kliniki Pediatrii USK i UO, prof. UO. – To ogromne wyróżnienie i szansa na uzyskanie fachowego wsparcia w przygotowaniu do realizacji pomysłu, zdobycia kontaktów i unikalnej, najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu diabetologii. Cieszę się, że w gronie tegorocznych uczestników znalazła się przedstawicielka naszego ośrodka.

Prof. Chobot sama jest absolwentką takiej szkoły (w tym roku odbywa się 20. edycja programu), a od kilku lat prowadzi też młodych badaczy – lekarzy jako mentor ISPAD.

– Zaproponowałam realizację projektu dotyczącego badań słuchu u dzieci i młodzieży z cukrzycą, leczonych w naszym ośrodku – opowiada lek. Olga Kamińska – Jackowiak. – Chcę sprawdzić, w jaki sposób wyrównanie glikemii, w tym występowanie w przeszłości ostrych powikłań (epizodów cukrzycowej kwasicy ketonowej) wpływa na ewentualny rozwój tych powikłań. Wprowadzenie ciągłego monitowania glikemii pozwala na dokładną ocenę wyrównania glikemii i przeanalizowanie dodatkowych parametrów. Będziemy też szukać odpowiedzi, jak zapobiegać uszkodzeniom słuchu u chorujących na cukrzycę.

Ważną informacją dla pacjentów jest to, że badania słuchu i narządu równowagi będą nieinwazyjne.

Opolski ośrodek diabetologii dziecięcej już pozyskał na nie finansowanie w wysokości 110 tys. zł – grantPolskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

– Planujemy przebadać wszystkich kwalifikujących się pacjentów, będących ponad naszą opieką. Grupą kontrolną będą inne dzieci hospitalizowane na naszym oddziale, które nie mają zaburzeń słuchu i nie chorują na cukrzycę – zapowiada Olga Kamińska-Jackowiak. – Udział w Szkole Młodych Naukowców ISPAD w Pradze będzie okazją do dopracowania tego projektu, żeby przyniósł jak najlepszy efekt – podsumowuje.