Punkt udzielania świadczeń z zakresu Nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, 29 lutego 2024 roku zostaje zamknięty. Szpital ma prawo do takiej zmiany będąc jednostką o statusie ogólnopolskim.
– Naszym priorytetem jest leczenie pacjentów onkologicznych, tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – W szpitalu całodobowy dyżur pełni Izba Przyjęć. Priorytetowo przyjmowani są tu pacjenci w trybie planowym. Również świadczenia opieki zdrowotnej udzielone są tu w trybie pilnym, pacjentom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia. Pozostałe osoby chcące uzyskać pomoc, kierowane są do najbliższych punktów Nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to pomoc medyczna w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielana od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację. Z pomocy w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać
w razie nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy lub gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni swojego lekarza rodzinnego może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Na terenie Podkarpacia funkcjonują 32 takie punkty i mimo, że pierwszy raz od wielu lat nastąpi w tym zakresie zmiana, to ich liczba nie ulegnie zmianie. – Od 18 marca planowane jest otwarcie punktu w Szpitalu MSWiA przy ul. Krakowskiej 16, informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.
Dodajmy, że liczba punktów takiej pomocy w Rzeszowie i najbliższej okolicy jest spora
w porównaniu do podobnych miast w Polsce. Oprócz szpitala MSWiA, znajdują się one
w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie na ul. Lwowskiej, Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II na ul. Rycerskiej i Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia na ul. Witolda, a także w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Rudnej Małej, Zespole Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Sokołowie Młp. oraz Centrum Medycznym
w Łańcucie.
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi