Sztuczna inteligencja coraz częściej staje się integralną częścią systemu ochrony zdrowia. Zespół Radomskiego Centrum Onkologii realizuje już badania z użyciem SubtlePET (Algorytmów AI dla badań PET).

– Pierwszą taką korzyścią dla Pacjenta jest podanie mniejszej dawki izotopu do badania,
a drugą, skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie badania nawet o połowę – przyznaje Inicjator AI w Pozytonowej Tomografii Emisyjnej w Radomskim Centrum Onkologii Łukasz Pruszyński – Komfort Pacjenta się poprawia, zmniejszamy także ryzyko przy narażeniu na promieniowanie.

Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu czas badania skrócono o połowę:  do średnio
8 minut. Dawka izotopu jaką Pacjent otrzymuje także uległa zmianie – jest ona prawie
o połowę mniejsza. Dzięki temu poprawiliśmy komfort podczas wykonywania badania oraz zwiększyliśmy bezpieczeństwo pod kątem narażenia na promieniowanie jonizujące.

– To duży skok jakościowy w badaniach diagnostycznych, mniejszy stres dla Pacjenta, a co najważniejsze to rozwiązanie to także jego bezpieczeństwo. – wyjaśnia dr Jacek Lesiak, specjalista medycyny nuklearnej z Radomskiego Centrum Onkologii.

Badania PET w Radomskim Centrum Onkologii wykonywane są z użyciem złożonych algorytmów komputerowych, które na wzór sieci neuronowych człowieka, są w stanie podejmować decyzje w oparciu o ogromne ilości danych zmiennych, które mu dostarczono. Wykonując badanie w tej technologii dostarczamy dane, które są przetwarzane przez SubtlePET w taki sposób, by powstał cyfrowy obraz pozbawiony wszelkiego szumu
i artefaktów, które są naturalnym następstwem przy badaniu standardową metodą.

– W przypadku rozwiązania SubtlePET/MRI mówimy o potężnym komputerze, który szybko przetwarza duże ilości danych na podstawie skomplikowanych algorytmów sieci neuronowej. W krótkim czasie otrzymujemy poprawiony obraz diagnostyczny wolny od szumów czy artefaktów. – wyjaśnia RE-MED Coaching and Sales, dystrybutor rozwiązania SubtlePET, Marcin Remin.

Rozwiązania Subtle Medical w dziedzinie sztucznej inteligencji, po uprzednim ich przetestowaniu i upewnieniu się, że są bezpieczne dla Pacjenta, implementujemy do regularnych badań PET-CT w naszej placówce. To pozwala Radomskiemu Centrum Onkologii stać się jednym z pierwszych w Polsce i jednym z nielicznych w Europie szpitalem korzystającym z tak innowacyjnych rozwiązań w obrazowaniu i diagnostyce onkologicznej.

Kontakt dla mediów:
Sebastian Grochala, s.grochala@onkologiaradom.pl, +48 790 400 445

——-

Radomskie Centrum Onkologii jest specjalistycznym szpitalem onkologicznym, który zapewnia kompleksową diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację „ pod jednym dachem”.  

Placówka łączy wybitnych w swoich specjalizacjach lekarzy z innowacyjnym sprzętem, tworząc jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych Pacjentowi ośrodków onkologicznych w Polsce. Wykwalifikowana kadra medyczna Radomskiego Centrum Onkologii nie boi się leczenia trudnych przypadków.

Za pomocą procedur chirurgii, radioterapii i chemioterapii leczone są w niej najczęściej występujące nowotwory, m.in.: nowotwory piersi, przewodu pokarmowego, głowy i szyi, układu moczowego i prostaty, narządów rodnych, nowotwory płuc oraz nowotwory mózgu. 

Placówka należy do tzw. „sieci szpitali” ustanowionej przez Ministerstwo Zdrowia.