Udostępniamy informacje przesłaną nam przez Radomskie Centrum Onkologii dotyczące wsparcia udzielanego obywatelom Ukrainy.
“Z wielkim niepokojem patrzymy na obrazy niszczonych obiektów ukraińskich, mieszkańców opuszczających swoje domy. Znaleźliśmy się w wyjątkowej sytuacji. Jest to sytuacja, która wymaga od nas wszystkich szczególnej wrażliwości na potrzeby innych, świadomych działań. W związku z tym, Radomskie Centrum Onkologii oraz Radomskie Centrum Rodziny oferuje wielotorową pomoc obywatelom z Ukrainy.
Pierwszym etapem niesienia pomocy była organizacja zbiórek – wewnętrznej, w której uczestniczy personel medyczny RCO i RCR oraz zewnętrznej, dla społeczności lokalnej – odbywa się ona w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży Arka w Radomiu. Zbieramy produkty, które aktualnie są najbardziej potrzebne np. środki higieny, akcesoria dla dzieci, ciepłe ubrania.
Doskonale wiemy, że pomoc potrzebna jest na każdej płaszczyźnie, ale zdrowie ludzi jest wartością nadrzędną. Z ramienia Radomskiego centrum Rodziny, dr Paweł Kowalczyk, lekarz rodzinny, który na co dzień leczy zarówno dzieci jak i dorosłych, po całym dniu pracy wybrał się do Instytutu Miejskiego – Kamienicy Deskurów. Doktor sprawdził stan zdrowia osób, które wróciły z wyczerpującej podróży oraz pomógł posegregować zebrane leki. Jak mówił – te osoby są bardzo zmęczone, wystraszone, skarżą się również na bóle klatki piersiowej – może być to związane ze stresem. Leki, które przynieśli radomianie to głównie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz opatrunkowe. Pomaganie bezinteresowne, to rzecz naturalna. Nie tylko w tej sytuacji, ale zawsze.
Personel medyczny RCR i RCO włącza się w każdą pomoc z ogromną troską i zaangażowaniem. Niesiemy ją każdemu, kto jej potrzebuje, nawet jeśli dzieli nas ponad 200 km. W czwartek, 3 marca zespół RCO i RCR wybrał się do miejsc, gdzie obywatele Ukrainy przekraczają polską granicę. Pani doktor, Kamila Jakubiak po nocnym dyżurze w szpitalu, zamiast wrócić do swojej rodziny, pojechała do dzieci i ich opiekunów, by wesprzeć ich w tym trudnym dla nich czasie. Z pielęgniarką, Agnieszką Margol-Lis udzielały pomocy w punktach recepcyjnych, w szkołach, bursach. Na dworcu kolejowym w Chełmie, gdzie jednorazowo przyjeżdża nawet 1200 pasażerów, zespół RCR i RCO przygotował punkt medyczny.
– Oprócz zwykłych przeziębień najczęściej mamy tu do czynienia z hipotermią oraz ostrą reakcją na stres. To różne objawy – od apatii po płacz. Odnotowaliśmy częste bóle głowy i odwodnienie. Po pomoc zgłaszały się również osoby starsze, które na co dzień poruszały się wewnątrz własnych czterech ścian – mówiła dr. Jakubiak
– Jestem pielęgniarką. Cechuje mnie miłość do ludzi, dlatego zaraz po pracy pojechałam pomagać – dodała Agnieszka Margol-Lis.
Dzięki hojności Radomskiego Centrum Onkologii oraz Radomskiego Centrum Rodziny zakupiliśmy różnego rodzaju leki, niezbędne do udzielenia doraźnej pomocy medycznej. Przekazaliśmy je uchodźcom, którzy są już w PL.
Oprócz personelu medycznego był z nami tłumacz, który ułatwił dialog z uchodźcami.
Myśląc o obywatelach Ukrainy, zdajemy sobie sprawę, że wśród nich są pacjenci onkologiczni. Wielu z nich jest zmuszona do opuszczenia kraju, a ich dalsza diagnostyka i leczenie staną pod znakiem zapytania.
W związku z tym oferujemy pomoc dla osób z Ukrainy, które leczą się onkologicznie. Przygotowaliśmy specjalną infolinię w języku polskim oraz ukraińskim +48 790 302 587, która działa od pon. do pt., w godz. 12-16 oraz pocztę e-mail: ukraina@onkologiaradom.pl również dwujęzyczną.
Osoby, które posługują się językiem polskim zapraszamy do kontaktowania się za pośrednictwem naszej infolinii+ 48 377 90 20 od pon. do pt., w godz. 7.30 -19.00. Poprzez infolinię oraz pocztę e-mail będziemy udzielać niezbędnych informacji dot. możliwości leczenia onkologicznego w Radomskim Centrum Onkologii.
Oferujemy również opiekę medyczną z ramienia naszej przychodni. Świadczymy usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny oraz pediatra). Z Radomskim Centrum Rodziny można kontaktować się za pomocą dwujęzycznej infolinii +48 790 302 587 oraz poczty e-mail: ukraina@rcrradom.pl.
Warto podkreślić, że pomagając obywatelom Ukrainy nie zapominamy o naszych pacjentach, dla których jesteśmy dostępni cały czas”
Facebook PFSz
Inne artykuły
8 października, 2024
Tagi