W Polsce potrzebny jest centralny system zarządzania ruchem pacjentów oraz szpitali i regionalni koordynatorzy – twierdzą zgodnie szpitale i lekarze. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia wprowadza jedynie drobne korekty do rejestru łóżek covidowych, które nie ułatwią skutecznej walki z pandemią. I zobowiązuje szpitale do raportowania szczegółowych danych o pacjentach covidowych, co obciąży i tak przeciążonych pracą lekarzy.

– Rozumiem, że te dane są potrzebne. To oznacza jednak, że lekarze, którzy powinni być zaangażowani w leczenie pacjentów, będą musieli podawać dane, bo w szpitalach nie ma do tego dedykowanego stanowiska. To zadanie spada na personel medyczny  – mówi Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali. Według Ministerstwa Zdrowia powstanie dzięki temu w pełni funkcjonalne narzędzie umożliwiające  monitorowanie systemu ochrony zdrowia.  Tyle, że jak zauważa prezes Fedorowski, choć mamy trzecią falę pandemii, to wciąż nie ma regionalnych centrów kontroli ruchu pacjenta i przyjaznego systemu monitorowania wolnych łóżek.

– Raportowanie w obecnym systemie nie jest najłatwiejsze, system nie jest spójny, i nie jest kompatybilny z oprogramowaniem szpitali, a dobry system mógłby nawet wskazywać na mapie, gdzie jest obecnie karetka – mówi Jarosław J. Fedorowski.

Taki system stworzyła dla szpitali spółka Transition Technologies Science i twierdzi, że mogłaby go szybko wdrożyć centralnie.
– Jednym z kluczowych elementów w walce z pandemią jest dobrze zorganizowane zarządzanie ośrodkami, wolnymi łóżkami, dostępnymi respiratorami i niezbędnym do opieki nad chorymi personelem – uważa Piotra Pecko, dyrektor handlowy Transition Technologies Science. – Dlatego na jesieni ubiegłego roku przygotowaliśmy pierwszą wersję rejestru łózek/respiratorów wolnych, ułatwiającego bieżące monitorowanie sytuacji oraz kierowanie do szpitali, które na pewno będą mogły przyjąć konkretnych pacjentów. Wspólnie z MZ moglibyśmy uruchomić szybko wspomniany rejestr i pomóc w trudnych chwilach ośrodkom i przygotować się na ewentualne kolejne fale pandemii oraz po prostu poprawić zarządzanie przepływem pacjentów w przyszłości – dodaje.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/zdrowie/zmiany-w-raportowaniu-do-systemu-ewidencji-zasobow-ochrony,507423.html

Więcej o rejestrze:

https://www.pfsz.org/2020/10/21/rejestr-dostepnych-lozek-i-respiratorow-w-czasach-covid-19/

https://www.pfsz.org/2020/11/02/rejestr-lozek-covid-19-gotowy/