Na przełomie stycznia i lutego 2024 roku, pierwsze pacjentki będą mogły skorzystać z bloku porodowego w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). Prace remontowane już się zakończyły. Trwa instalacja wyposażenia. 

Sprzęt trafił już do wyremontowanych oddziałów Kliniki, tj. wyposażenie medyczne i niemedyczne, czyli: lampy operacyjne, łóżko operacyjne, łóżka porodowe, kolumna anestezjologiczna i lampy zabiegowe, nowoczesne medyczne zestawy nadłóżkowe, ultrasonografy, urządzenia do monitorowania okołoporodowego (KTG) i monitorowania funkcji życiowych oraz aparaty do znieczuleń, łóżka, komputery, monitoring sal, a także nowoczesne meble, które w tym momencie są montowane.

Blok porodowy składa się z: traktu porodowego oraz sal patologii ciąży i położnictwa – Mieliśmy najgorsze warunki ze wszystkich szpitali w Rzeszowie – uważa prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa. – Warunki sanitarne nie pozwalały m.in. na porody rodzinne, gdyż nie było sali z odrębnym węzłem sanitarnym. Teraz zmieniło się wszystko, nie tylko wygląd oddziału.

Na oddziale położniczym jest dziesięć nowych sal: dziewięć dwułóżkowych, jedna sala jednołóżkowa. W pastelowych kolorach, z dekoracjami w kwiaty i z zestawem do pielęgnowania niemowląt. W każdej sali jest łazienka z prysznicem. Ma to zapewnić intymność, która na takim oddziale jest wyjątkowo ważna. Sale dla pacjentek wyposażone są również w klimatyzację, która w okresie letnim zapewni dogodne warunki temperaturowe w pomieszczeniach. W oknach zamontowane są elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne, które mają możliwość regulacji i ochrony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny, posiadają umeblowanie oraz w każdej jest telewizor.

Trakt porodowy, czyli blok operacyjny składa się z trzech części: sali do cieć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala wyposażona jest w osobny węzeł sanitarny oraz posiada klimatyzację. Sala cięć cesarskich wykonana jest z nowoczesnych paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano nowoczesną myjkę chirurgiczną, która ułatwi lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu. Oddział patologii ciąży mieści jedenaście łóżek w dwu lub trzyosobowych salach, każda z nich ma łazienkę z prysznicem, klimatyzację i zamontowane elektryczne rolety okienne. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny, posiadają umeblowanie oraz każda sala wyposażona jest w telewizor.

Do tej pory w szpitalu rodziło się około półtorej tysiąca dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie. – Blok porodowy został zaprojektowane i przebudowany zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych. Jeszcze w grudniu tego roku rozpocznie się szkolenie pracowników szpitala, dodaje prof. Kluz.

Po remoncie nieznacznie zmniejszyła się liczba łóżek na oddziale; jest ich w sumie trzydzieści, z czego na położnictwie dziewiętnaście. – Szpital posiada 3 stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Z jednej strony wyspecjalizowana kadra pracująca w Klinice, a z drugiej przyjazne i kameralne sale, które dają większy komfort oraz wyposażenie w najwyższej jakości sprzęt, sprawią, że panie będą mogły wreszcie rodzic w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Oddział patologii ciąży, który do tej pory był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych, obecnie może być przykładem dla innych szpitali.

Dodajmy, że koszt inwestycji, to 19 i pół miliona złotych. Remont w całości został sfinansowany ze środków przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

 

Więcej informacji na stronie szpitala: