Z przyjemnością informujemy, iż Szpital na Klinach w Krakowie należący do grupy NEO HOSPITAL, członek PFSz od 2018 roku, dołącza do listy wiodących ośrodków medycznych, udzielających pomocy medycznej z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci®.

– Dołączamy stolicę Małopolski do listy wiodących ośrodków medycznych na świecie, które udzielają pomocy medycznej z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci®. Sprawdzone na świecie technologie medyczne będą teraz blisko pacjentów południowo-wschodniej Polski – przekonuje Józefa Job, Dyrektor Medyczny Szpitala na Klinach w Krakowie.

„Znamy potencjał technologii medycznych. Sprowadzenie systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci do Krakowa jest najlepszym wynikiem tej świadomości. Polskie zespoły chirurgów przez wiele lat nie miały dostępu do technologii robotycznych, dlatego w Szpitalu na Klinach w przyszłości chcemy zbudować program rozwoju umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla szerszego grona kadry medycznej w Polsce. Zapraszamy do tej współpracy również uczelnie wyższe oraz inne szpitale. Nasz ośrodek deklaruje pełną gotowość do partnerskiej współpracy ze wszystkim podmiotami i organizacjami, którym leży na sercu poprawa dostępności do najnowszych technologii medycznych dla Pacjentów.” – mówi Joanna Szyman Prezes Zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy szpital na Klinach. 

Robot da Vinci®, produkowany przez amerykańskiego potentata Intuitive Surgical, to obecnie najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie, stosowany w terapii wielu schorzeń, w tym głównie chorób nowotworowych. Z wykorzystaniem tego systemu przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – przede wszystkim operacje macicy, prostaty i jelita   grubego, ale również operacje w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki, płuc czy serca. Obecnie na całym świecie wykorzystywanych jest 4,8 tys. robotów da Vinci®, z pomocą których wykonywanych jest rocznie ponad 1 mln operacji.

Stworzenie dostępu do najnowszych światowych technologii daje ogromne nadzieje dla wielu chorych głównie z południowo – wschodniej Polski, w tym pacjentów z najcięższymi chorobami nowotworowymi, a dla środowiska naukowego unikalną możliwość prowadzenia badań naukowych.

Pragniemy poinformować, że projekt został objęty patronatem Polskiej Federacji Szpitali. 

Więcej na stronie: https://www.szpitalnaklinach.pl/robot-da-vinci/