Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. dołączył do elitarnego grona klinik, które w leczeniu chorych wykorzystują robota chirurgicznego da Vinci. Takie urządzenie ma obecnie 14 jednostek medycznych w kraju, a model X kupiony przez gorzowską lecznicę – 9 placówek. Tylko dwa  z nich (w tym także gorzowski) są wyposażone w endoskop + czyli wyższą  od stosowanych do tej pory generacji optykę.

            Robot chirurgiczny da Vinci pozwala na realizowanie wysokospecjalistycznych świadczeń w zakresie diagnozy, leczenia i opieki nad osobami dotkniętymi chorobami nowotworowymi, głównie w obszarze nowotworów prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej.

            Technologie wykorzystane w systemie Da Vinci umożliwiają osiągnięcie precyzji cięcia przekraczającej możliwości ludzkich rąk; jest niska utrata krwi, minimalizacja powikłań, mniejszy ból pacjenta i jego szybsza rekonwalescencja. Zmniejsza się liczba zdarzeń niepożądanych, bo robot optymalizuje ruchy chirurga i poprawia jego pole widzenia.

            Lekarz wykonujący zabieg z zastosowaniem da Vinci – w odróżnieniu od innych technik chirurgicznych – nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale steruje końcówkami robota za pomocą specjalistycznej konsoli, która umożliwia wyświetlenie trójwymiarowego obrazu narządu nawet w 16-krotnym powiększeniu.

            W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. rozpoczął się już proces certyfikacji, którego efektem ma być potwierdzenie umiejętności i doświadczenia zespołów chirurgicznych obsługujących robota. Proces potrwa do wiosny roku. Wtedy też mają być wykonane pierwsze operacje z wykorzystaniem robota.

            Robot da Vinci znajduje zastosowanie w następujących obszarach medycyny:

– operacje urologiczne (np. leczenie raka prostaty) – w Stanach Zjednoczonych system jest standardem w leczeniu operacyjnym raka prostaty. Około 80% operacji prostatektomi wykonywanych jest przy asyście robota da Vinci.

– ginekologia – histerektomia da Vinci to metoda stosowana w usuwaniu zmian łagodnych oraz nowotworów narządu rodnego. Stanowi nowoczesną technikę chirurgicznego usuwania macicy, jajników i węzłów chłonnych.

– chirurgia kolorektalna (rak jelita grubego) – rośnie liczba operacji chirurgicznych przy asyście robota da Vinci w obrębie jelita grubego, ze szczególnym wskazaniem dolnej resekcji odbytnicy i resekcji całkowitej lub częściowej jelita

– laryngologia i nowotwory regionu głowy i szyi – za pomocą systemu wykonywane są operacje w obrębie jamy ustnej oraz nagłośni i podstawy języka przez usta

– kardiochirurgia – użycie systemu da Vinci w czasie operacji kardiochirurgicznych umożliwia operatorowi robota wykonywanie skomplikowanych ruchów wewnątrz klatki piersiowej pacjenta, bez umieszczania wewnątrz rąk. Pacjenci unikają dzięki temu nacięcia mostka i rzadziej doświadczają powikłań pooperacyjnych

– torakochirurgia – wykorzystanie robota da Vinci do operacji torakochirurgicznych jest związane przede wszystkim z operacjami resekcji częściowej lub całkowitej płuca

 

Polska Federacja Szpitali serdecznie gratuluje WSW w Gorzowie Wielkopolskim inwestycji i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu placówki!