Mózg jest doskonały. Rodzi się  jednak pytanie – czy jest on wystarczająco sprawny by zrozumieć własne działanie?

22 lipca obchodziliśmy Światowy Dzień Mózgu, więc o tym wciąż nieco zagadkowym organie rozmawialiśmy z wybitnym specjalistą – neurochirurgiem, dyrektorem i założycielem Centrum Gamma Knife w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Mirosławem Ząbkiem.

Redaktor

Dzisiaj 22 lipca, czyli Światowy Dzień Mózgu. Co zrobić, aby nasza głowa i nasz mózg były bezpieczne?

Prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek – neurochirurg, dyrektor Gamma Knife Warszawa

Corocznie obchodzimy “Światowy Dzień Mózgu”, więc chciałbym Państwu opowiedzieć, co zmieniło się w leczeniu, w diagnostyce, w profilaktyce chorób mózgu. Przede wszystkim to jest ogromny postęp technologiczny – dzisiejsze możliwości diagnostyki, tomografii, rezonansu, wszystkich metod izotopowych, pozwalają bardzo dokładnie zlokalizować chorobę, jeśli ona jest, jej relacje z innymi strukturami wokół mózgu i zaplanować leczenie operacyjne chorego tak, żeby uczynić je jak najbardziej bezpiecznym.

30.03.2022 Warszawa . prof . Miroslaw Zabek . Neurochirurg . W tle urzadzenie tzw Noz Gamma .
Fot . Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

W trakcie operacji wykorzystujemy wszystkie formy monitorowania śródoperacyjnego, wywołanych potencjałów zewnątrzkomórkowych, głębokich struktur, potencjałów z kory mózgu, po to by uczynić, tę operację jak najbardziej bezpieczną. Zdarza się, że w czasie operacji budzimy chorego, by on kontaktując się z nami, dał nam sygnał, czy rzeczywiście jesteśmy w miejscu, które mogłoby być dla niego niebezpieczne.

Również stosowanie najróżniejszych barwników, które pozwalają wybarwiać nam chorobę od tkanki mózgu, pozwalając [tym samym] te operacje czynić bezpieczniejszymi.

Choroby naczyniowe mózgu, tętniaki, naczyniaki, które kiedyś trafiały na salę operacyjną, tak od wielu, wielu lat, w ogóle prawie operacyjnie nie są leczone. Wszystko robi się to takimi technikami jak kardiolodzy, czyli wkładane do naczyń wieńcowych stenty. My też wkładamy stenty, też wkładamy odczepiane spiralę, żeby tę chorobę wyleczyć przez „dziurkę od klucza”.

 

Redaktor

Kości możemy prześwietlić, płuca możemy prześwietlić… Co jednak z głową? Kiedy się badać i jak to zrobić by być bezpiecznym i zdrowym?

Prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek – neurochirurg, dyrektor Gamma Knife Warszawa

Wiele firm i korporacji wprowadziło system “24 godziny dla zdrowia”. Z ludzkim ciałem jest w tym wypadku podobnie jak z samochodem – po pewnym czasie warto wybrać się na przegląd i sprawdzić czy w ciele nie pojawiają się zmiany. W mózgu jest tylko taki problem, że niekiedy człowiek ma chorobę mózgu i z nią umiera, choć ta nigdy się nie objawiła. Jednak kiedy my zdiagnozujemy taką chorobę lub zmianę i będziemy wiedzieli, że coś jest, leczenie może być bardziej niebezpieczne, niż naturalny przebieg choroby. To jednak nie oznacza, że nie należy się badać. Do badań profilaktycznych zachęcałbym zwłaszcza jeśli w rodzinie były choroby naczyniowe, tętniaki, guzy nerwu słuchowego. Jeżeli chodzi o to, co możemy zrobić by czuć się bezpieczniej to myślę, że powinno się co na przykład trzy lata, zrobić diagnostykę w postaci rezonansu magnetycznego. Ljest leczyć chorobę, która na początku jest maleńka niż guz wielkości dużego orzecha czy jabłka.

Redaktor

Mięśnie możemy rozciągnąć, robiąc kardio zwiększyć pojemność swoich płuc i wytrzymałość serca.
Co jednak zrobić, aby zadbać o rozwój naszego mózgu?

Prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek – neurochirurg, dyrektor Gamma Knife Warszawa

Wydaje mi się że jedyną szansą na to, żeby zwiększyć wydolność naszego mózgu to jest ciągłe jego używanie (śmiech). Jeśli używamy mózgu na co dzień, jeśli jesteśmy kreatywni, jeśli pracujemy mózgiem, to raz, że dłużej jesteśmy intelektualnie sprawni, to nasze życie jest jaśniejsze i czujemy się lepiej. Po prostu nie można usiąść w fotelu i zapomnieć o czymkolwiek, tylko mózgu trzeba używać.

Redaktor

Czyli nie tylko swoje ciało trzeba dotlenić, ale także mózgownicę.

Prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek – neurochirurg, dyrektor Gamma Knife Warszawa

Tak jest.