Październik od ponad 30 lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Z tej okazji, 28 października 2023 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) odbędzie się „Różowa Sobota”, podczas której będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji,
a Stowarzyszenie Onkologiczne Sanitas z Sanoka przedstawi krok po kroku jak wykonać samobadanie piersi i przygotuje upominki.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%). Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet.

Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć
te związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania
i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko,
a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).

Szacuje się, że ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania oraz korzystając z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów. – Zaledwie jedna trzecia uprawnionych mieszkanek województwa podkarpackiego korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych, mówi Aleksandra Kozdraś, koordynator „Różowej Soboty” w USK w Rzeszowie – Daje nam to ostatnie miejsce w kraju. Tylko regularne badanie i wczesne wykrycie raka piersi i innych chorób, to dużo większe szanse na wyleczenie.

W sobotę, 28 października 2023 roku, w Podkarpackim Centrum Onkologii w USK
w Rzeszowie, w godzinach od 09:00 do 13:00:

  • badanie USG piersi (45 miejsc),
  • badanie mammograficzne piersi (30 miejsc),
  • konsultacje i porady specjalistyczne (45 miejsc),
  • nauka samobadania piersi,
  • analiza składu masy ciała,
  • wykonanie profesjonalnego makijażu dla chętnych Pakampania zachęcająca do profilaktyki raka piersi,
  • poradniki i ulotki,

Aby wziąć udział w „Różowej Sobocie”, należy w dniach 23-24 października, w godzinach od 08.00 do 13.00, zarejestrować się pod numerem telefonu: 17 86 66 495. Ilość miejsc ograniczona. Badania wykonywane są bezpłatnie.

Październik, to miesiąc który na całym świecie funkcjonuje w świadomości społecznej jako ten, w którym problemy zdrowotne a szczególnie dotyczące raka piersi są mocno eksponowane.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. W województwie podkarpackim wykrywa się rocznie 800 – 900 przypadków raka piersi.

Organizując Różową Sobotę w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie chcemy zwrócić uwagę na konieczność i na dostępność badań profilaktycznych. Stąd w sobotę, 28 października będzie można bezpłatnie wykonać badanie usg, badanie mammograficzne piersi, odbędą się konsultacje i porady specjalistyczne. Będzie z nami Stowarzyszenie Onkologiczne Sanitas z Sanoka – panie przedstawią jak krok po kroku wykonać samobadanie piersi. Będzie można zrobić sobie analizę składu masy. Każda z Pań otrzyma drobne upominki.

Aby wziąć udział w „Różowej Sobocie”, należy w dniach 23-24 października, w godzinach od 08.00 do 13.00, zarejestrować się pod numerem telefonu: 17 86 66 495. Ilość miejsc ograniczona. Badania wykonywane są bezpłatnie.