Sektor startupowy związany z innowacjami w medycynie staje się coraz bardziej znaczącym wsparciem systemu ochrony zdrowia. To rozwiązania przyszłości, które są odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku i mogą go skutecznie zrewolucjonizować. Część takich wizjonerskich produktów będzie można zobaczyć na targach SALMED.

W specjalnie zaaranżowanej strefie startupów podczas Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED zostaną zaprezentowane rozwiązania, które wpływają na rozwój całego sektora medycznego. – Do prawidłowego funkcjonowania startupów niezbędna jest optymalna i skuteczna współpraca z rynkiem medycznym – rozumianym jako instytucje rządowe, personel medyczny, środowisko biznesu, oraz pacjenci. Targi SALMED łącząc naukę i biznes, stanowią platformę współpracy pomiędzy tymi poszczególnymi podmiotami. Sprzyja to nie tylko rozwojowi innowacyjnej gospodarki, ale nabiera również szczególnego znaczenia w dobie walki z pandemią Covid – 19 oraz jej długoterminowymi następstwami – mówi Paulina Pietrzak, dyrektor targów SALMED.

Specjalna strefa i panele dyskusyjne

Część startupów prezentowanych na SALMED znalazła się w opublikowanym w ubiegłym roku projekcie pt.: „Top Disruptors in Healthcare – raport startupów medycznych w Polsce”, zrealizowanym przez Polską Federację Szpitali i Młodych Menedżerów Medycyny. Targi SALMED objęły patronat nad tym przedsięwzięciem zarówno w ubiegłorocznej jak i tegorocznej edycji, która „wystartowała” w styczniu.

Rynek startupów medycznych w Polsce stale się rozwija. Pojawiają się nowe rozwiązania wpływające na usprawnienie procesu leczenia pacjenta, a także optymalizację czasu pracy lekarza. Zwłaszcza te, oparte o sztuczną inteligencję mogą wesprzeć sektor ochrony zdrowia, między innymi poprzez zwiększenie wykrywalności nieprawidłowych wyników badań, czy też pomoc w diagnozowaniu chorób. W Polsce tego typu startupy działają już teraz, usprawniając opiekę nad pacjentem. W „Top Disruptors in Healthcare”, będącym jedynym w Polsce raportem inwentaryzującym polski rynek medtech, najwięcej startupów wskazywało, że opracowuje nowe, innowacyjne rozwiązania, działając m.in. w obszarze telemedycznym, sztucznej inteligencji i danych medycznych. To pokazuje, że polskie startupy medyczne napędzają postęp technologiczny, mimo wielu barier, chociażby prawnych czy finansowych– ocenia Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali.

Podczas targów SALMED Polska Federacja Szpitali zorganizuje panel dyskusyjny dotyczący startupów medycznych. W trakcie wydarzenia eksperci przybliżą obecną sytuację takich innowacyjnych rozwiązań w Polsce. – Sesja o startupach medycznych i AI będzie odpowiadała na pytania jak znaleźć innowacyjne rozwiązanie, jak sprawdzić czy jest rzeczywiście skuteczne i bezpieczne oraz jak dobrze zaprojektować współpracę między dostawcą innowacyjnej technologii a szpitalem – dodaje L. Kornowska, która poprowadzi startupowy panel.

Innowacyjne wsparcie dla diagnostyki

Zdecydowana większość startupów, które zaprezentują się podczas targów wspomaga proces diagnostyczny pacjentów. Jednym z nich jest Higo (HigoSense Sp. z o.o.), innowacyjne urządzenie, które przenosi telemedycynę na nowy poziom. Higo służy do badania uszu, płuc, serca, gardła, pomiaru temperatury i tętna pacjenta. Lekarz otrzymuje diagnostyczne dane medyczne dla postawienia rozpoznania zdalnie. Jak mówi Ewa Wierzbowska, Medical & Business Development Director w HigoSense Sp. z o.o., pomysł rozwiązania pojawił się w trakcie rozmów zawodowych z firmami ubezpieczeniowymi i spotkań prywatnych w gronie rodzin z dziećmi.

Higo zwiększa dostępność do lekarza pierwszego kontaktu i pediatry. Lekarz jest w stanie postawić rozpoznanie w ciągu 4 minut, a diagnoza może być przesłana do dowolnego miejsca, w którym znajduje się pacjent. Skorzystać na tym mogą rodziny z dziećmi, osoby starsze i przewlekle chore.– zapewnia E. Wierzbowska.

Urządzeniem wspierającym pacjenta w warunkach domowych jest także StethoMe– stetoskop, dzięki któremu możliwe jest kompleksowe monitorowanie chorób układu oddechowego. StethoMe nagrywa i wykrywa nieprawidłowe dźwięki, mogące występować w przebiegu zaostrzenia astmy, zapalenia oskrzeli lub płuc. Wyniki badania można z łatwością udostępnić lekarzowi.

Jestem mamą dwójki dzieci. Podobnie jak wielu rodziców mierzyłam się z ich częstymi infekcjami, a w dodatku jedno z nich miało podejrzenie astmy. Jednak pomysł stworzenia domowego stetoskopu narodził się, kiedy trafiłam z dzieckiem do szpitala. To właśnie wtedy zaczęłam interesować się osłuchiwaniem. Łączyło się to z moją pracą, ponieważ zawodowo zajmowałam się psychoakustyką. Razem z moim współpracownikiem prof. UAM Jędrzejem Kocińskim, byliśmy zgodni, że taki domowy stetoskop mógłby zmienić życie wielu rodzin na całym świecie. Realizacja tego pomysłu nie byłaby możliwa, gdyby nie Wojciech Radomski, Paweł Elbanowski i Marcin Szajek, którzy wówczas prowadzili firmę IT o charakterze usługowym. Spotkaliśmy się i wspólnie postanowiliśmy skomercjalizować badania dźwięków osłuchowych – zdradza kulisy powstania urządzenia dr Honorata Hafke-Dys, pomysłodawczyni i współzałożycielka StethoMe.

Obecnie prowadzone są dalsze badania nad rozwojem funkcjonalności stetoskopu. Zespół ekspertów skupia się na opracowaniu spersonalizowanego indeksu oddechowego (PRI). PRI podobnie jak część funkcjonalności StethoMe również będzie opierał się na algorytmach sztucznej inteligencji. Dzięki niemu pacjent będzie mógł otrzymać informację m.in. o poziomie zaostrzenia jego choroby przewlekłej.

Rozwiązaniem wspomagającym diagnostykę, które również pojawi się w strefie startupów targów SALMED jest SensFloor – system czujników podpodłogowych, wspierający opiekunów w ocenie stanu zdrowia, tworzący profile ruchowe pacjentów oraz optymalizujący procesy pracy personelu pielęgniarskiego. Dzięki algorytmom analizy, generowane są profile aktywności badanych.

Jak zapewnia SmartFloor -dystrybutor rozwiązania, SensFloor przekształca podłogę w ogromny ekran dotykowy. Urządzenie ma na celu pomóc lekarzom z dziedzin neurologii, geriatrii, psychiatrii itp. w ocenie stanu zdrowia ich pacjentów. Rozwiązanie SensFloor może być także stosowane w domach i wspomagać opiekę nad starszymi pacjentami.

Firmą, która wpływa na rozwój medycyny cyfrowej nowej generacji, jest m.in. MedApp.Nasze innowacyjne rozwiązania rewolucjonizują sposób w jaki można leczyć i ratować ludzkie życie. Rozwijamy technologie, wspomagające diagnostykę obrazową i medycynę cyfrową nowej generacji. Kreacja wirtualnego świata pozwala na odtworzenie każdej struktury ciała człowieka i umieszczenie jej w cyfrowym modelu. Nasza technologia CarnaLife Holo umożliwia eksplorację różnych obszarów anatomicznych w postaci trójwymiarowych hologramów. Efektem jest bardziej precyzyjna diagnoza w postępowaniu przedoperacyjnym oraz potencjalnie, także dodatkowe korzyści związane z samym zabiegiem. Nasze kolejne rozwiązanie – CarnaLifeSystem pozwala prowadzić zdalną diagnostykę oraz monitoring pacjentów z wykorzystaniem autorskich algorytmów wspierających personel medyczny i pacjentów w procesie leczenia. Jesteśmy dopiero u progu transformacji cyfrowej w sektorze ochrony zdrowia. Cyfrowa radiologia ma szansę jako jedna z pierwszych dziedzin medycyny wejść do świata metaverse czyli alternatywnej, wirtualnej rzeczywistości. Potencjał rozwoju dla naszej technologii jest bardzo duży – prognozuje Krzysztof Mędrala, prezes Zarządu MedApp S.A.

Zarządzanie placówką medyczną w erze cyfrowej

Zwiedzający targi SALMED będą mogli zobaczyć także startupy interdyscyplinarne, łączące za pomocą technik informatycznych rozwiązania organizacyjne. Takie innowacje mogą skutecznie usprawnić zarządzanie w placówkach medycznych. Z myślą o menedżerach ochrony zdrowia firma IC Solutions opracowała Platformę IC Pen, unikatowy system do digitalizacji dokumentacji takiej jak: zgody pacjentów, czy formularze z zachowaniem ich ważności prawnej. System IC Pen wykorzystuje do tego długopisy cyfrowe, tablety, ekrany dedykowane do zbierania podpisów oraz skanery dokumentów.

Możliwości systemu IC Pen pozwalają znacząco ograniczyć obieg papierowej dokumentacji w placówkach medycznych. Co ważne, opracowana technologia wykorzystująca długopisy cyfrowe, tablety i ekrany dedykowane, pozwala na ważną prawnie digitalizację podpisów za sprawą biometrii. Wdrożone rozwiązanie w placówkach medycznych znacząco optymalizuje pracę personelu, redukuje koszty eliminując dokumentację oraz pozwala na wdrażanie idei bycia paperless – przekonuje Łukasz Mejza z IC Solutions.

Narastający niedobór lekarzy w stosunku do potrzeb w systemie ochrony zdrowia sprawia, że konieczna jest optymalizacja procesów oraz wspieranie medyków narzędziami informatycznymi. Dużym problemem jest sporządzanie dokumentacji medycznej. Zajmuje ona 66% czasu pracy lekarza i nadal brakuje dobrych praktyk dotyczących jej standaryzacji. Stąd wziął się pomysł na oprogramowanie Upmedic. – To inteligentny edytor dokumentacji medycznej, który w oparciu o strukturalne szablony stworzone z lekarzami pozwala opracować wysokiej jakości opis pacjenta. Eliminacja konieczności pisania na klawiaturze powoduje trzykrotne przyspieszenie tworzenia dokumentacji. Rozwój oprogramowania wspierany jest przez integracje z istniejącymi w placówkach systemami IT oraz platformami telemedycznymi. Upmedic pomaga lekarzowi uzupełnić dokumentację nawet trzy razy szybciej – twierdzi Paweł Paczuski, CEO, współzałożyciel Upmedic.

Podobnym wyzwaniem w placówkach ochrony zdrowia jest również nadzór nad planowaniem i potwierdzaniem wizyt pacjentów. Na to sposób znalazła firma Wandlee Sp. z o.o., która wdrożyła Voicebot No-Show. To rozwiązanie wykorzystujące sztuczną inteligencję potrafi obdzwonić wszystkich zaplanowanych pacjentów i potwierdzić obecność. Wyniki rozmów są automatycznie wpisywane do systemu kalendarzowego. – Produkty oparte na sztucznej inteligencji wdrażamy już od 6 lat. Potrzeba wprowadzenia naszej technologii na rynek medyczny wzmocniła się w czasie pandemii. Zauważyliśmy jak trudno dodzwonić się do placówki medycznej. Czas oczekiwania na linii często dochodzi do kilkudziesięciu minut. Z drugiej strony zdaliśmy sobie sprawę jak ogromna jest skala wizyt, które po prostu przepadają. W Polsce rocznie jest ich kilkanaście milionów! To dla systemu ok. 2 miliardy zł strat. Rejestracja nie jest w stanie obsłużyć wszystkich. Automatyzacja jest nieunikniona i tu z pomocą przychodzą nasze rozwiązania – mówi Joanna Cichocka, COO w Wandlee Sp. z o.o.

Zaprezentowane przykłady to tylko część startupów, które będą widoczne na targach SALMED. Do organizatorów sukcesywnie spływają kolejne zgłoszenia innowacyjnych, wizjonerskich rozwiązań. Strefa startupów będzie wydzieloną przestrzenią bogatej ekspozycji wystawienniczej targów. Zwiedzający poznają ponadto aktualną ofertę producentów oraz dostawców aparatury i instrumentów medycznych, wyposażenia szpitali, klinik i gabinetów medycznych, a także zobaczyć najnowszy sprzęt laboratoryjny i rehabilitacyjny. Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED odbędą się 23-25 marca 2022 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Projektowi patronują kluczowe media i organizacje branżowe m.in.: Polska Federacja Szpitali, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych, Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, Wielkopolska Izba Lekarska, Europejskie Stowarzyszenie Czyste Leczenie, POLMED oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Więcej informacji: www.salmed.pl

Kontakt dla mediów: Ewa Gosiewska, PR MANAGER, tel. 539 777 553, ewa.gosiewska@grupamtp.pl