Lekarze i instrumentariuszki ze Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera
w Krakowie, uczestniczyli w szkoleniu z chirurgii robotycznej w asyście da Vinci. Tzw. case observation odbyło się w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie).

Podczas jednodniowego szkolenia, uczestnicy obserwowali na żywo 2 operacje prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci. Ponadto omówiona została specyfika, wyzwania i korzyści zabiegów wykonywanych tą metodą. – Szkolenie miało wysoce merytoryczny charakter, uważa dr hab. n. med. Kajetan Juszczak, FEBU (Fellow of the European Board of Urology), prof. UMK, z Oddziału Urologii Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. – Jestem przekonany, że tego rodzaju szkolenia nastawione na praktykę kliniczną, pozwalają zwiększać wartość i poprawiać jakość pracy szkolących się zespołów w zakresie procedur robotycznych.

Organizatorem szkolenia była firma Synektik, która jest wyłącznym dystrybutorem da Vinci
w Polsce. Odpowiada również za wdrożenie i proces edukacji całych zespołów, które wykonują operacje w asyście robota chirurgicznego. Case observation jest pierwszym etapem szkolenia, który kończy się egzaminem certyfikacyjnym. Do tej pory, w Polsce ponad 200 chirurgów przeszło taki proces certyfikacji. Tym samym USK w Rzeszowie wykonał kolejny krok, aby stać się szpitalem, w którym będą szkolić się lekarze z Polski i Europy. – Rzeszowski ośrodek znalazł się w wąskim gronie szpitali, w których kształci się przyszłych operatorów systemów robotycznych da Vinci, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, dyrektor USK w Rzeszowie. – To duże wyróżnienie, że możemy dołączyć do tak renomowanych ośrodków jak np. Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej
w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie. To również świadczy o właściwym rozwoju Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej.

Dodajmy, że w tym roku w USK w Rzeszowie odbyło się już 326 operacji chirurgicznych
w asyście robota da Vinci: 221 urologicznych, 95 ginekologicznych i 10 z chirurgii kolorektalnej (jelita grubego).