10 listopada 2021 r. w Barcelonie, podczas 44. Światowego Kongresu Szpitali, wręczono nagrody dla najlepszych na świecie szpitali. Po raz pierwszy w historii nagroda w prestiżowym konkursie organizowanym przez International Hospital Federation (IHF Awards) trafiła do polskiego szpitala.

NEO Hospital zdobył III nagrodę w kategorii American College of Healthcare Executives Excellence Award for Leadership and Management.

Kapituła konkursu oceniła aż 250 prac z 38 krajów, a NEO Hospital nagrodzono za projekt polegający na utworzeniu nowego szpitala wraz z Centrum Chirurgii Robotycznej i Nowych Technologii oraz ośrodkiem kształcenia i rozwoju umiejętności kadr medycznych.

 – To naprawdę piękne zwieńczenie 3-letniej pracy 200-osobowego zespół wybitnych specjalistów. Naszym celem było stworzenie jednego z najbardziej innowacyjnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie. Dziś możemy powiedzieć, że to osiągnęliśmy! Szpital działa w oparciu o model opieki opartej na wartości dla pacjenta. Dotychczas przyjęliśmy blisko 40 tys. pacjentów, 98% zabiegów wykonaliśmy z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych, w tym z wykorzystaniem robota da Vinci i innych zaawansowanych technologii. Dla mnie, jako menadżerki i zwolenniczki zrównoważonej oraz społecznie zaangażowanej przedsiębiorczości, NEO Hospital jest najpiękniej spełnionym zawodowym marzeniem. Wielkie gratulacje i podziękowania należą się całemu zespołowi! – mówi Joanna Szyman prezes zarządu Grupy NEO Hospital.

W szpitalu, zgodnie z modelem opieki opartej na wartości dla pacjenta, działają nowoczesne centra kompetencji w zakresie leczenia chorób cywilizacyjnych, w tym Klinika Leczenia Otyłości, posiadająca akredytację International Bariatric Club – Oxford University.

 – Nasza Klinika bierze również udział w programie kontroli jakości administrowanym przez American College of Surgeos (ACS), który pozwala na indywidulaną ocenę korzyści dla każdego pacjenta
i przewidywanie wyników operacji bariatrycznych
 – mówi prof. Tomasz Rogula, chirurg bariatra oraz Dyrektor Kliniczny w Szpitalu na Klinach.

Szpital posiada status szpitala klinicznego. Na terenie ośrodka odbywa się kształcenie studentów kierunku lekarskiego oraz praktyki i staże dla kadry medycznej.  W ośrodku jest realizowany pierwszy w Polsce program badawczo-rozwojowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej z wykorzystaniem robota da Vinci. Pogram uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej.

 – Chirurgia jest jednym z kluczowych etapów leczenia nowotworów ginekologicznych. Wykorzystanie robota da Vinci w operacjach tego typu nowotworów pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu z wysoką precyzją dzięki systemowi wizyjnemu 3D full HD oraz zminiaturyzowanym narzędziom chirurgicznym, co w efekcie pozwala na oszczędzenie tkanek i nerwów oraz zminimalizowanie interwencji chirurgicznej. Bardzo się cieszę, że Szpital na Klinach jest doceniany przez środowisko międzynarodowe jako lider w wykorzystaniu tej nowoczesnej technologii  w Polsce – mówi prof. dr hab. Radovan Pilka operator robota da Vinci, specjalista w dziedzinie ginekologii.

W NEO Hospital działa również ośrodek kształcenia lekarzy w zakresie technik małoinwazyjnych, wykorzystujący nowoczesne technologie, w tym wirtualne symulacje i systemy sztucznej inteligencji.

 – Współczesny model kształcenia chirurgów zakłada, że odpowiedni poziom umiejętności zdobywa się poza salą operacyjną. Takie podejście do szkolenia opiera się na nauczaniu umiejętnego, celowanego działania i oferowaniu szkolonemu nadzorowanego doświadczenia operacyjnego, które daje mu możliwość zintegrowania zdobytej już wiedzy i dojrzewanie umiejętności chirurgicznych w bezpiecznym środowisku – mówi dr n. med. Paweł Wisz członek zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego (ERUS), w którym odpowiada za programy szkolenia i kształcenie kadry medycznej w zakresie chirurgii robotycznej.

Szpital prowadzi także Living Lab, dzięki któremu twórcy nowych technologii, w tym z obszaru AI, VR, AR mogą je doskonalić z wykorzystaniem informacji zwrotnych od użytkowników.

NEO Hospital jest członkiem Polskiej Federacji Szpitali, przy której zainicjowano Koalicję na rzecz rozwoju robotyki medycznej.

To pierwsze w ponad 40letniej historii Światowego Kongresu Szpitali nagrody polskich szpitali. Obserwujemy działania Szpitala na Klinach od początku jego powstania i z podziwem patrzymy na rozwój organizacji i odpowiedzi na zmieniające się potrzeby zdrowotne Polaków. Szpital na Klinach to świetny przykład jednostki koordynowanej ochrony zdrowia, gdzie personel współpracuje w innych niż standardowe zespoły ekspercie, co chwalą nie tylko pacjenci ale i sam personel. Wierzę, że wspólne działania w ramach nowopowstałej Koalicji na rzecz rozwoju robotyki medycznej będzie miejscem w którym spotykają się partnerzy kliniczni, przemysł oraz nauka, a wspólnie podjęte działania w kierunku zwiększenia wykorzystania potencjału robotyki i powiązanych z nimi technologii w ochronie zdrowia dostarczą polskiemu pacjentowi dostędu do najnowocześniejszych metod leczniczych- mówi prof.Jarosław J.Fedorowksi, Prezes Polskiej Federacji Szpitali.

 

Szpital w liczbach:

  • Blisko 40 000 pacjentów przyjętych w ciągu 3 lat;
  • 98% zabiegów jest wykonywanych małoinwazyjnie, w tym z wykorzystaniem robota da Vinci i innych nowych technologii;
  • 200-osobowy zespół wybitnych specjalistów, 14% kadry lekarskiej stanowią osoby z tytułem profesora;
  • Dynamika wzrostu przychodów: w 2020 roku 90%, w 2021 roku 30% rok do roku;

 

O NEO Hospital:

Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Szpital na Klinach wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej, spełniając oczekiwania swoich Pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i jej całym zespołem. Szpital tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej. Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl.