Medtransfer to rozwiązanie, które zrodziło się, by wyjść naprzeciw prawdziwym problemom pacjentów – problemom, które z własnego doświadczenia zna Innocenta Dźwierzyńska, pomysłodawczyni i założycielka platformy. Jakiś czas temu zdiagnozowano u niej guza mózgu i, choć jest już po udanej operacji, doskonale pamięta emocje i problemy, z którymi musiała mierzyć się jako pacjentka. Jako zdrowsza kobieta postanowiła spróbować je rozwiązać. Tak wpadła na pomysł platformy nawigacyjnej dla pacjentów onkologicznych Mednavi, a później na pomysł platformy do szybkiego i bezpiecznego przesyłania badań obrazowych (m.in. MRI, TK czy USG) przez internet, czyli Medtransfer.

Krakowska firma informatyczna Codete i Szpital Uniwersytecki w Krakowie podpisały w listopadzie 2020 roku  porozumienie o współpracy nad intensywnie rozwijaną platformą cyfrową Medtransfer dla pacjentów i lekarzy. Pilotaż rozpoczął się w styczniu 2021 roku, a personel medyczny z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wziął udział w testach platformy.

Od marca wszyscy pacjenci Szpitala mogą korzystać z przesyłania badań obrazowych przez chmurę. W kwietniu powstała wyodrębniona spółka Medtransfer, którą wsparł fundusz inwestycyjny Kvarko. Razem realizują projekt  ”Opracowanie modułu planowania przedoperacyjnego osteotomii w ramach platformy Medtransfer.

Platforma Medtransfer pozwala pacjentom na bezpieczne i wygodne przesyłanie cyfrowych wyników badań obrazowych bez wychodzenia z domu — przez internet.

Podstawową funkcjonalnością platformy Medtransfer jest przesyłanie danych w chmurze. Dzięki wykorzystaniu tej technologii, pacjenci mogą udostępnić lekarzowi opisy oraz wyniki swoich badań, takich jak rezonans magnetyczny czy USG, korzystając z tymczasowego linku. Dostęp do plików jest chroniony kodem.

Eksperci ze Szpitala Uniwersyteckiego pomogą twórcom platformy w testowaniu zarówno już istniejących, jak i dopiero rozwijanych funkcjonalności systemu.

Więcej informacji dostępne na stronie medtransfer.pl