Szpitale Pomorskie sp. z o.o. będące podmiotem Samorządu Województwa Pomorskiego, zakupiły od Synektik system do chirurgii małoinwazyjnej da Vinci X. Wartość netto podpisanych umów opiewa na kwotę 7,8 mln złotych.

Współpraca obejmuje sprzedaż, dostawę, instalację, przeszkolenie personelu oraz opiekę serwisową systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Umowa została zawarta w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na łączną wartość 7 845 192,10 zł netto.


Szpitale Pomorskie sp. z o.o, zarządzają 4 podmiotami medycznymi: Szpitalem Morskim im. PCK i Szpitalem św. Wincentego a Paulo zlokalizowanymi w Gdyni, Szpitalem Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie oraz Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. W ramach szpitali funkcjonują: 2 Szpitalne Oddziały Ratunkowe, 2 Izby Przyjęć, 51 oddziałów (w tym 20 zabiegowych), 49 poradni. W spółce pracuje ponad 3600 osób, w tym m.in. 870 lekarzy, 1100 pielęgniarek, 160 położnych i 140 ratowników medycznych.  Misją spółki jest hasło „Profesjonalnie ku zdrowiu”.

Robot da Vinci będzie działał w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni – tzw. Gdyńskim Centrum Onkologii, w którym odbywa się najwięcej zabiegów onkologicznych. Pierwszą operację zaplanowano 3 września br.

W Polsce jest to 19 szpital w którym wykonywane będą zabiegi chirurgii małoinwazyjnej z wykorzystaniem autoryzowanego systemu da Vinci. Na świecie zainstalowanych jest łącznie prawie 7 tys. systemów chirurgicznych da Vinci w 69 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem tego robota. Dotychczas wykonano ponad 10 mln zabiegów z udziałem da Vinci na całym świecie.

System da Vinci został wprowadzony po raz pierwszy na rynek w 1999 r. i od tamtego czasu jest nieustannie udoskonalany. Przez te wszystkie lata zdobyte doświadczenie zaowocowało systemem da Vinci X oraz Xi, które są rozwiązaniami już czwartej generacji.

Da Vinci to przede wszystkim wymierne korzyści dla pacjenta. Zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez 8 mm otwory. Dzięki temu po operacji wszystko o wiele szybciej się goi, pacjent często może wrócić do domu już w drugiej dobie po zabiegu, a do pełnej sprawności również dochodzi wielokrotnie szybciej niż po tradycyjnej operacji.

Firma Synektik od 2018 roku jest wyłącznym autoryzowanym dystrybutorem systemu chirurgii robotycznej da Vinci w Polsce, a od 2022 również w Czechach i Słowacji.

Grupa Synektik jest wiodącym producentem zaawansowanych produktów radiofarmaceutycznych i rozwiązań informatycznych, a także dystrybutorem innowacyjnych urządzeń medycznych i dostawcą usług serwisowo pomiarowych, stosowanych w diagnostyce oraz terapii w dziedzinach onkologii, kardiologii i neurologii.

Więcej informacji www.synektik.com.pl

Zapraszamy do kontaktu:

Karolina Koprowska
Specjalista ds. Marketingu

tel. kom.: +48 722 185 010

e-mail:   kkoprowska@synektik.com.pl