W sierpniu informowaliśmy o nominowaniu NEO Hospital Szpital na Klinach w Krakowie oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w konkursie organizowanym przez International Hospital Federation.
zdjęcie z ostatniego Światowego Kongresu Szpitali z 2019 r
Kapituła konkursu oceniła aż 250 prac z 38 krajów na całym świecie i po burzliwych dyskusjach wyłoniono finalistów, wśród nich nasze dwa szpitale z Polski!
  • Szpital na Klinach w Krakowie został finalistą w kategorii American College of Healthcare Executives Excellence Award for Leadership and Management

tytuł projektu: Utworzenie nowego szpitala wraz z Centrum Chirurgii Robotycznej i Nowych Technologii oraz ośrodkiem kształcenia i rozwoju umiejętności kadr medycznych.

Projekt jest prywatnym start upem. Celem projektu było stworzenie jednego z najbardziej innowacyjnych, efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Szpital jest ośrodkiem zabiegowym, w którym 98% zabiegów jest wykonywana z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych, w tym z wykorzystaniem robota da Vinci i innych zaawansowanych technologii. Centrum Chirurgii Robotycznej NEO Hospital jest jedyny z pierwszych w Polsce i obecnie najbardziej doświadczonym ośrodkiem. W ośrodku wykonywanych jest ok. 35 zabiegów robotycznych w ciągu miesiąca. W ośrodku wykonywane są zabiegi z obszaru chirurgii onkologicznej, urologii, ginekologii. W szpitalu działają również nowoczesne centra kompetencji w zakresie leczenia chorób cywilizacyjnych, w tym Klinika Leczenia Otyłości. Ośrodek tworzy ponad 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy.

 

 

 

  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie został finalistą w kategorii: Dr. Kwang Tae Kim Grand Hospital Award, nagrody przyznawanej przez International Hospital Federation.

tytuł projektu: Adaptacja nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego na potrzeby Szpitala Specjalistycznego COVID-19 podczas pandemii COVID-19

 

W marcu 2020 roku, podczas pandemii, Szpital Uniwersytecki został przemianowany na Szpital Specjalistyczny COVID-19. Stało się to miesiąc po zakończeniu procesu przenoszenia szpitala do nowej siedziby. W nowej siedzibie zaplanowano osobny budynek na oddział chorób zakaźnych dla 32 pacjentów. Tymczasem szpital musiał zostać przystosowany do leczenia pacjentów zakaźnych; trzeba było zapewnić co najmniej 400 miejsc. Jednocześnie należało zapewnić ciągłość leczenia innym pacjentom. Szpital Uniwersytecki jest jedynym w Małopolsce Centrum Urazowym, a także niezwykle ważnym dla środowiska ośrodkiem leczenia udarów, kardiologii interwencyjnej, urologii onkologicznej i medycyny akademickiej. Jej całkowite zamknięcie pozbawiłoby tysiące pacjentów z regionu i całej Polski specjalistycznego leczenia. Jednak utrzymanie obu profili szpitalnych, specjalistycznego COVID-19 i „zwykłego”, było ogromnym wyzwaniem logistycznym, prawnym i organizacyjnym.

Szczegółowe wyniki IHF Awards poznamy 10.11.2021, podczas 44 Światowego Kongresu Szpitali w Barcelonie.
International Hospital Federation jest jedyną swiatowa organizacją szpitali z ponad 90 letnia historia. PFSz należy do IHF od 2020 roku jako członek stowarzyszony, a od 2021 jako pełnoprawny i jest głosem polskich szpitali na globalnej arenie.