Opolski ośrodek diabetologii dziecięcej potwierdził, że prowadzi małych pacjentów z cukrzycą na światowym poziomie

Pediatrzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego uczestniczyli w międzynarodowych konferencjach diabetologicznych w Barcelonie, skąd wrócili m.in. z potwierdzeniem przedłużenia certyfikatu przynależności do sieci SWEET.

– Oznacza to, że jesteśmy ośrodkiem referencyjnym międzynarodowego rejestru, który zrzesza obecnie 126 podmiotów z całego świata pod wspólnym szyldem przestrzegania międzynarodowych zaleceń głównej organizacji zajmującej się diabetologią dziecięca, czyli ISPAD – wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik Oddziału Pediatrii USK w Opolu, prof. Uniwersytetu Opolskiego.

Spośród wszystkich ośrodków diabetologii dziecięcej w Polsce takimi certyfikatami legitymuje się obecnie pięć, w tym opolski. Taki certyfikat to ważna informacja dla pacjentów – potwierdzenie, że lekarze z opolskiego ośrodka zapewniają leczenie cukrzycy wg najnowszej dostępnej wiedzy, stosowanych praktyk klinicznych i przy użyciu najnowocześniejszych technologii.

– Dzięki co półrocznym porównaniom wyników ośrodków i spotkaniom z innymi ośrodkami z rejestru SWEET, w którym właśnie uczestniczyłyśmy (prof. Agata Chobot i lek med. Agnieszka Ochab), łatwiej jest stale doskonalić działanie naszego zespołu – dodaje prof. Chobot.

O tych najnowszych zaleceniach i technologiach w leczeniu cukrzycy u dzieci i dorosłych prof. Agata Chobot rozmawiała podczas międzynarodowych konferencji ATTD (Zaawansowanych Technologii i Leczenia Cukrzycy) w Barcelonie.

– Była to okazja do wymiany doświadczeń z zespołami diabetologicznymi z całego świata. W obydwu konferencjach wzięło udział ponad 4 tysiące uczestników z ponad 100 krajów. Wysłuchałam wielu bardzo interesujących wykładów, prezentujących niekiedy niezwykle innowacyjne pomysły. Wróciliśmy z masą nowych pomysłów na projekty i dawką nowej wiedzy – komentuje prof. Chobot.

Kierownik opolskiego ośrodka przypomina, że mali pacjenci ze świeżo ujawnioną cukrzycą są przyjmowani do oddziału w trybie pilnym, bez jakiejkolwiek zwłoki. – Często wstępna diagnoza na podstawie badania cukru glukometrem stawiana jest w miejscu, gdzie trafili rodzice z dzieckiem, tj. poradni POZ, nocnej i świątecznej opieki lub w szpitalu rejonowym czy na SOR. W stanach ostrych pacjenci trafiają do nas zwykle transportem medycznym, bo liczy się każda chwila, żeby włączyć odpowiednie leczenie – podkreśla Agata Chobot.

I podaje, że pierwsze objawy cukrzycy, które powinny zaniepokoić rodziców lub opiekunów, to zwiększone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu,  często połączone z utratą masy ciała i narastającym zmęczeniem. W dalszym etapie, przy braku leczenia, rozwija się cukrzycowa kwasica ketonowa, w której przebiegu mogą pojawić się wymioty, zaburzenia świadomości, śpiączka i która jest bezpośrednim stanem zagrożeniem życia.