Zespoły Działu Żywienia oraz Działu Higieny i Obsługi Żywienia USK w Opolu przeszły szkolenia z tego zakresu i uzyskały certyfikat „Szpital przyjazny osobom na diecie bezglutenowej”, przyznawany w ramach akcji społecznej i potwierdzający wiedzę o przygotowywaniu i podawaniu posiłków dla pacjentów z nietolerancją glutenu.
– Szkolenie obejmowało takie aspekty, jak: odpowiednie realizowanie zakupów, przechowywanie produktów bezglutenowych w separacji od pozostałych, przygotowywanie i podawanie posiłków bezglutenowych pacjentom – wylicza Grażyna Jagielczuk, kierownik Działu Żywienia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. – Wzięli w nim udział nasi pracownicy zaangażowani w przygotowywanie i wydawanie posiłków: magazynierzy, kucharze, pomoce kuchenne, dietetycy oraz personel oddziałów, który wydaje posiłki pacjentom.
Zdobyta przez pracowników wiedza została zweryfikowana przez organizatorów szkolenia. W efekcie Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu uzyskał certyfikat „Szpitala przyjaznego osobom na diecie bezglutenowej”, a pracownicy, których wiedza została sprawdzona testem – certyfikaty imienne.
– Po szkoleniu omówiliśmy ponownie zasady przygotowywania i wydawania posiłków bezglutenowych w naszym szpitalu: wskazaliśmy specjalne stanowiska do przechowywania produktów stosowanych w tej diecie, w kuchni wydzieliliśmy stanowisko, narzędzia i naczynia do przygotowywania takich posiłków, także pracownicy wydający posiłki mają wydzielone naczynia do transportowania potraw z kuchni na oddziały. Wszystko to, po to, żeby ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia składników i potraw glutenem – wyjaśnia dietetyczka Michalina Arentewicz.
Naczelna pielęgniarka Maria Grzeczna, która sprawuje nadzór nad żywieniem w USK w Opolu, podkreśla, że dieta bezglutenowa nie jest w szpitalu nowością, a pacjenci, chorujący na celiakię czy inne choroby glutenozależne, także wcześniej mieli zapewnione odpowiednie żywienie.
– Udział w szkoleniu i uzyskanie certyfikatu to dowód na to, że nasz zespół nieustannie aktualizuje wiedzę o specjalistycznych dietach – mówi Maria Grzeczna. – Leczymy pacjentów z różnego rodzaju chorobami, a w zależności od schorzenia zapewniamy im dostosowaną opiekę żywieniową, która jest elementem terapii – wskazuje naczelna pielęgniarka.
Od listopada 2023 r. USK w Opolu uczestniczy w pilotażowym programie „Dobry posiłek w szpitalu”. Dodatkowe finansowanie z NFZ pozwala na zapewnienie pacjentom bardziej zróżnicowanych posiłków oraz konsultacji dietetycznych.
Więcej informacji na stronie szpitala:
https://www.usk.opole.pl/1538/nasz-szpital-uzyskal-certyfikat-przyjaznego-pacjentom-na-diecie-bezglutenowej.html
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi