Endometrioza to druga, co do częstotliwości występowania choroba młodych kobiet. Cierpieć z jej powodu może w Polsce aż 2 mln kobiet! Jest jedną z głównych przyczyn niepłodności i w wielu przypadkach wiąże się z przewlekłym bólem. Mimo skali tej choroby, czas oczekiwania na diagnozę w Polsce wynosi ok. 10 lat od pierwszych objawów. Kobiety cierpią latami, bezskutecznie poszukując pomocy, często tracąc szansę na macierzyństwo i normalne życie.

– W Polsce brakuje odpowiedniej liczby wyspecjalizowanych ośrodków i wyspecjalizowanych zespołów medycznych zajmujących się leczeniem endometriozy. Diagnostyka i leczenie tej choroby wymaga interdyspcplinarnego zespołu ekspertów z obszaru ginekologii, diagnostyki obrazowej, urologii i chirurgii oraz wsparcia psychologicznego i odpowiedniej rehabilitacji. Dlatego w Szpitalu na Klinach w Krakowie stworzyliśmy Centrum Leczenia Endometriozy. To kolejny z naszych projektów, którym pokazujemy nową jakość opieki ginekologicznej. Jako kobieta nie godzę się na przechodzenie do porządku dziennego nad bólem i cierpieniem kobiet, bo „taka jest Pani uroda”, bo „musi boleć”. Nie musi, a wręcz nie powinno, gdyż skuteczne leczenie jest kwestią wiedzy, doświadczenia, kompetencji i odpowiednio zorganizowanej opieki   – mówi Joanna Szyman prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach. 

 

Co to jest endometrioza? 

Endometrioza to bardzo ekspansywna choroba, polegająca na rozroście błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Tkanka ta rośnie w trakcie cyklu i krwawi podczas miesiączki. Tworzą się stany zapalne, rany, które gojąc się, prowadzą do tworzenia zrostów. Taki rodzaj nowotworu nie jest złośliwy, ale prowadzi do ogromnego spustoszenia w organizmie. Częstym objawem jest ból w miednicy mniejszej, bolesne miesiączki, ból podczas współżycia czy oddawania moczu. Mogą występować również inne, bardzo niespecyficzne problemy, jak m.in. nudności, czy osłabienie organizmu. Opóźnienie w postawieniu diagnozy i wdrożenia leczenia może skutkować rozprzestrzenieniem się endomtriozy na jajniki i jajowody, a to prowadzi do niepłodności. Często uszkadzone zostają również moczowody, pęcherz oraz jelita. Tkanki i ograny „sklejają się” ze sobą przez liczne zrosty i ulegają zniszczeniu.

Endometrioza dotyka głównie młode kobiety w wieku pomiędzy 20-40 rokiem życia, jednak w ostatnich lata coraz więcej przypadków diagnozuje się już w okresie pokwitania, a wystąpić może również po menopauzie.

 

Jak diagnozować endometriozę? 

Najważniejsza w walce z tą chorobą jest własciwa, wczesna diagnostyka. Zarówno diagnozowanie, jak i leczenie endometriozy powinno się odbywać w klinikach, które są odpowiednio przygotowane – posiadają dostęp do wysokiej klasy ekspertów medycznych oraz sprzętu medycznego. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest ultrasonografia przezpochwowa, bądź przezodbytnicza. Bardziej zaawansowane są badania rezonansu magnetycznego, jednak powinny być wykonywane jedynie w ośrodkach, w których radiolodzy specjalizują się w diagnozowaniu endometriozy.

Jak leczyć endometriozę? 

W przypadku tego schorzenia stosuje się zwykle terapię farmakologiczną lub leczenie chirurgiczne np. mające na celu usunięcie zrostów, które mogą utrudniać zajście w ciążę.

Złotym standardem w chirurgicznym leczeniu endometriozy jest podejście małoinwazyjne z wykorzystaniem laparoskopii. Zalety małoinwazyjnego podejścia w porównaniu z tradycyjną techniką otwartą, to krótsza hospitalizacja, mniejszy ból, lepsze efekty kosmetyczne i mniej powikłań pooperacyjnych. Niemniej jednak, chirurgia laparoskopowa ma kilka wewnętrznych ograniczeń technicznych, dla których doświadczenie chirurga jest niezbędne do przeprowadzenia optymalnej operacji z prawidłowym i całkowitym wycięciem endometriozy. Ograniczenia ergonomiczne, dwuwymiarowy widok i zmniejszony stopień swobody to jedne z najbardziej krytycznych aspektów chirurgii laparoskopowej, obok ograniczeń wąskiego pola operacyjnego i braku anatomicznych punktów orientacyjnych.

Z tych powodów coraz częściej wykorzystywana jest chirurgia robotyczna, zwłaszcza w celu uzyskania bezpiecznej i radykalnej operacji głębokiej naciekającej endometriozy (DIE). Technologia robotyczna reprezentuje najnowsze osiągnięcia w chirurgii małoinwazyjnej i umożliwia pokonanie wewnętrznych ograniczeń konwencjonalnej laparoskopii. Przewagę dają jej innowacyjne cechy, jak wygodna pozycja robocza dla chirurga, bardziej elastyczne ruchy możliwe, dzięki zminiaturyzowanym narzędziąm, a także aż dziesięciokrotne powiększenie obrazu w jakości 3D full HD. Najpowszechniej stosowanym systemem robotycznym jest system da Vinci.

Zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci w Krakowie

Najważniejszą kwestią jest jednak to, że endometrioza, w szczególności podczas zabiegów, wymaga interdyscyplinarnego, doświadczonego zespołu. W zespole chirurgicznym jest ginekolog, urolog oraz chirurg. Są to zabiegi skomplikowane, wielogodzinne, ale przede wszystkim wymagające ogromnej precyzji, dlatego są wykonywane laparoskopowo lub z wykorzystaniem robota da Vinci. Szpital na Klinach w Krakowie to jedyne Centrum w Południowej Polsce, gdzie zabiegi endometriozy są wykonywane z wykorzystaniem robota da Vinci.

Wykorzystanie robota da Vinci przez doświadczonych ginekologów i chirurgów zapewnia pacjentkom optymalne szanse na skuteczne leczenie. Robot da Vinci to dla lekarzy na całym świecie wejście na najwyższy możliwy obecnie poziom technologiczny medycyny. Zabiegi wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci dają możliwość działania w trudno dostępnych miejscach, pozwalając na wysoką precyzję. Dziesięciokrotne powiększenie obrazu maksymalizuje szanse, że lekarz usunie wszytkie zmienione przez endemetriozę tkanki, a jednocześnie, dzięki tej precyzji lekarz może zachować nerwy np. zaopatrujące pęcherz.

– Naszym celem jest nie tylko powrót pacjentki do zdrowia fizycznego, ale też uzyskanie przez nią pełnej jakości życia po zabiegu. Nawet po skomplikowanych operacjach można zapewnić pacjentkom komfort, a systemy robotyczne to w pewnym sensie przedłużenie rąk lekarza, pozwalające mu dotrzeć w precyzyjnie w zamierzone miejsce bez uszkodzenia innego narządu czy nerwu. W naszym szpitalu dbamy o najwyższy komfort pacjentek, dlatego zapewniamy im także opiekę psychologiczną i rehabilitację. – dodaje Joanna Szyman.