W Polsce ponad 200 chirurgów przeszło proces certyfikacji producenta systemu robotycznego da Vinci. Łącznie przeszkolonych z technicznych aspektów pracy z robotem zostało już ponad 400 osób z personelu medycznego. Do dziś w 35 polskich szpitalach wykonano ponad 11 tys. zabiegów w asyście da Vinci.

Techniczne szkolenie umiejętności pracy z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci zakończyło w Polsce ponad 200 chirurgów oraz ich asystentów. Program szkoleniowy producenta, firmy Intuitive Surgical, został oparty o 25 lat doświadczenia i jego metodologia nauczania gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta oraz operatora. Na całym świecie chirurdzy posiadający certyfikat firmy Intuitive mają dokładnie takie same umiejętności obsługi robota da Vinci. Nie należy jednak mylić szkolenia technicznego ze szkoleniem z wiedzy medycznej, którą chirurdzy zdobywają w procesie edukacji oraz doświadczeniem uzyskanym podczas pracy klinicznej.

Firma Synektik, która jest wyłącznym dystrybutorem da Vinci w Polsce, przeprowadza szkolenia w zakresie obsługi systemu w każdym szpitalu, gdzie znajduje się autoryzowany robot da Vinci. Programem szkoleniowym objęty jest cały zespół konieczny do przeprowadzenia operacji: chirurdzy, instrumentariuszki, anestezjolodzy oraz personel odpowiadający za sterylizację narzędzi.

Szkolenie chirurgów trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni i obejmuje:

  • obserwacje operacji robotycznych,
  • naukę online,
  • sprawnościowe ćwiczenia doskonalenia umiejętności na symulatorze,
  • szkolenie razem z całym zespołem asystującym przy operacji,
  • szkolenie z zakresu technologii,
  • szkolenia praktyczne i zaawansowane.

 

Egzamin certyfikacyjny polega na wykonaniu w odpowiedni sposób ćwiczeń na symulatorze oraz robocie da Vinci, z wykorzystaniem trenażera oraz tkanek zwierzęcych. Przy pierwszych zabiegach chirurgowi towarzyszy doświadczony proktor oraz uprawniony specjalista ds. szkoleń z firmy Synektik.

Cezary Kozanecki, założyciel i prezes Synektik szacuje, że łącznie w Polsce przeszkolonych w różnym zakresie do pracy z wykorzystaniem robota da Vinci jest już około 400 osób. W związku z wdrożeniami w nowych szpitalach cały czas kolejne zespoły poznają specyfikę tego systemu. „Na świecie proces szkoleniowy wspiera ponad 1 tys. trenerów chirurgów, tzw. proktorów. Również polscy operatorzy z największym doświadczeniem, którzy wykonali po kilkaset operacji dzielą się swoim doświadczeniem w chirurgii robotycznej z kolegami, którzy są w trakcie szkolenia.”

Rozwiązania edukacyjne firmy Intuitive są adresowane zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać system da Vinci, jak i dla tych, którzy mają już za sobą kilkaset operacji i poszukują nowych umiejętności.

„Certyfikowani operatorzy mają nieograniczony dostęp do międzynarodowej bazy wiedzy budowanej od ponad 25 lat, gdzie znajduje się ponad kilkanaście tysięcy publikacji naukowych, filmy z wykonanych zabiegów operacji i artykuły naukowe. Producent opracował również karty procedur medycznych, w których dokładnie opisane są kolejne kroki medyczne i narzędzia robotyczne, wykorzystywane na każdym etapie operacji” – podsumowuje Artur Ostrowski, dyrektor zarządzający da Vinci w Synektik.

Na świecie zainstalowanych jest 8 tys. systemów chirurgii robotycznej da Vinci, z wykorzystaniem których ponad 66 tys. chirurgów zrealizowało ponad 12 mln operacji. Każdy z operatorów przechodzi taki sam proces szkoleniowy i certyfikacyjny wymagany przez producenta.

O Grupie Synektik

Grupa Synektik jest wiodącym producentem zaawansowanych produktów radiofarmaceutycznych oraz rozwiązań informatycznych (m.in. platformy teleradiologicznej Zbadani.pl i aplikacji do monitorowania dawek SynDose), dostawcą usług serwisowo-pomiarowych oraz dystrybutorem innowacyjnych urządzeń medycznych, stosowanych w diagnostyce oraz terapii w dziedzinach onkologii, kardiologii i neurologii.

W ramach segmentu dystrybucji urządzeń medycznych Spółka współpracuje z kilkunastoma globalnymi producentami wyrobów diagnostycznych oraz terapeutycznych. Dzięki tak szerokiemu portfolio produktów oraz nabytym kompetencjom firma oferuje m.in. budowę hybrydowych sal operacyjnych w systemie „pod klucz”.

Synektik posiada na terenie Polski trzy zakłady produkcyjne radiofarmaceutyków, z których jeden pełni funkcję centrum badawczo-rozwojowego zajmującego się opracowywaniem nowych, innowacyjnych produktów znajdujących zastosowanie w onkologii, kardiologii i neurologii. Grupa rozwija również własne centrum badań
klinicznych. Spółka pozostaje jednocześnie wiodącym dostawcą radiofarmaceutyków specjalnych na terenie Polski, służących m.in. do diagnostyki raka wątrobokomórkowego czy prostaty i jego przerzutów do kości. Flagowym projektem Spółki jest kardioznacznik – innowacyjny, charakteryzujący się globalnym potencjałem radiofarmaceutyk do diagnostyki choroby wieńcowej, którego rozwój jest obecnie na etapie badań klinicznych.

Synektik jest również wyłącznym dystrybutorem na Polskę, Czechy i Słowację innowacyjnych systemów robotycznych dla chirurgii o nazwie da Vinci. Więcej informacji: www.synektik.pl

Dodatkowych informacji udziela:

 

Karolina Koprowska
tel.: +48 722 185 010
e-mail: kkoprowska@synektik.com.pl