To dobra wiadomość dla pacjentów Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Lecznica zawarła z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na prowadzenie pododdziału chirurgii naczyniowej. To jedyny tego typu oddział w północnej części  województwa lubuskiego. Umowa będzie obowiązywać od 2 kwietnia.

Jeszcze kilka lat temu oddziałowi chirurgicznemu w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim groziła zapaść. Dziś, głównie dzięki determinacji zarządu gorzowskiego szpitala, który do Gorzowa sprowadził specjalistów z innych ośrodków w kraju, to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się oddziałów.

– W ciągu kilku miesięcy stworzyliśmy zespół, który czuje ducha chirurgii; to ludzie, którzy chcą się tu rozwijać i budować nowoczesną chirurgię – mówił kilka miesięcy temu lek. Maciej Skrzypek – kierownik oddziału Chirurgii ogólnej i naczyniowej w gorzowskiej lecznicy. –  Nie boimy się marzyć i małymi krokami te marzenia zamierzamy realizować.

Ambicją dr Skrzypka było wprowadzenie do gorzowskiej lecznicy nowych procedur medycznych i utworzenie pododdziału chirurgii naczyniowej. Nowe procedury już są. Zabiegi laparoskopowego usuwania nowotworów jelita grubego do niedawna odbywały się sporadycznie; dziś niemal rutynowo. Na prowadzenie pododdziału chirurgii naczyniowej szpital właśnie podpisał umowę z Narodowym Funduszu Zdrowia.

– Chirurgia naczyniowa będzie dostępna całą dobę nie tylko dla mieszkańców Gorzowa i okolic, ale też sąsiadujących z Ziemią Lubuską krańców innych województw, a pacjenci m.in. z tętniakami, miażdżycą czy zwężeniem naczyń krwionośnych nie będą musieli już jeździć do Poznania, Szczecina czy Wrocławia  – mówi dr Olga Szyroki – chirurg naczyniowiec.

 

Na zdjęciu   dr n. med. Olga Szyroki i lek. Maciej Skrzypek.

Pracę chirurgów z gorzowskiej jeszcze w tym półroczu ma wspierać także robot chirurgiczny DAVINCI. Proces certyfikacji, którego efektem ma być potwierdzenie umiejętności i doświadczenia zespołów chirurgicznych obsługujących robota już trwa.

To jeszcze nie koniec planów rozwojowych Wielospecjalistycznego szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. zgodnie z opracowaną przez zarząd lecznicy i zatwierdzoną przez Radę Nadzorczą strategią rozwoju lecznicy na lata 2021  – 2026 w IV kwartale bieżącego roku w szpitalu ma zacząć działać ośrodek kardiochirurgii dla pacjentów z wadami serca.