Zespół Oddziału Otolaryngologii Szpitala Powiatowego w Radomsku pod kierownictwem dr n. med. Marcina Mazeranta, z sukcesem przeprowadził dziś pierwszy zabieg wszczepienia protezy głosowej. Dzięki niemu pacjent po całkowitym usunięciu krtani będzie mógł swobodnie porozumiewać się z otoczeniem. To pierwszy tego typu zabieg w historii placówki.

Metoda chirurgicznej rehabilitacji mowy u chorych po usunięciu krtani polega na wytworzeniu przetoki tchawiczo–przełykowej i wszczepieniu prostej, jednokierunkowej zastawki powietrznej – tzw. protezy głosowej. Pozwala to, przy zamknięciu otworu tracheostomy palcem, kierować powietrze wydechowe z płuc do przełyku i gardła dolnego, dla wytworzenia zastępczego tonu podstawowego w tym samym miejscu, co w przypadku mowy przełykowej – tzw. segmencie gardłowo-przełykowym.

Metoda ta może być stosowana zarówno w trakcie operacji całkowitego usunięcia krtani (tzw. implantacja pierwotna), jak i po zakończeniu leczenia onkologicznego – w dowolnym odstępie czasu. Implantacja wtórna wymaga jednak kolejnego, względnie prostego zabiegu operacyjnego.

Obecnie wszczepienie protezy jest najpopularniejszą i najbardziej skuteczną na świecie metodą rehabilitacji głosu, bowiem zapewnia emisję naturalnego i płynnego głosu.

Stanowią jednak ogromną szansę na powrót do normalności, przywracając pacjentom zdolność mówienia i swobodnej komunikacji.

Więcej informacji na stronie szpitala: