W poniedziałek 26.07.2021 Okręgowa Izba w Warszawie zorganizowała dwudniowe szkolenie dla rzeczników prasowych szpitali woj.mazowieckiego pod nazwą “Wyjdź z twarzą”. Polska Federacja Szpitali udzieliła patronatu, a w samym spotkaniu udział wzięła Urszula Szybowicz, Dyrektorka Operacyjna #PFSz.

 – Nawet kiedy wygłaszamy tekst, powinniśmy robić to tak, jakby był on partią dialogu. Występując publicznie mamy bowiem zobowiązanie względem osób, do których mówimy – podkreślał prof. Jerzy Bralczyk podczas wykładu otwierającego szkolenie zorganizowane przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie dla rzeczników prasowych i osób reprezentujących mazowieckie szpitale w mediach.

Poniedziałkową część szkolenia zainaugurowało spotkanie uczestników z prowadzącymi warsztaty językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem i dziennikarzem Maciejem Orłosiem oraz z wiceprezesem ORL w Warszawie Krzysztofem Madejem i rzeczniczką OIL w Warszawie Renatą Jeziółkowską. Dr Krzysztof Madej zwrócił uwagę na to, że kwestia wystąpień publicznych staje się wyzwaniem coraz powszechniejszym w ochronie zdrowia, dotyczącym nie tylko osób reprezentujących placówki czy organizacje medyczne, ale także w codziennej pracy lekarzy. Prof. Jerzy Bralczyk podkreślał w wystąpieniu inaugurującym szkolenia, że dobrze być wyszkolonym, ale paradoksem jest, że występując publicznie najlepiej by było o tym zapomnieć. Językoznawca stwierdził: – dobrze jest wiedzieć, jak coś zrobić, ale niedobrze jest wiedzieć, że się wie. Jeżeli wiemy, że wiemy, to jest to krok do nienaturalności. Zdaniem profesora owa nienaturalność może godzić w wiarygodność przekazu.

Maciej Orłoś natomiast zwracał uwagę na to, jak istotne jest w przypadku wystąpień publicznych pierwsze wrażenie. Jak wyjaśniał, kluczowe w nim są wręcz ułamkowe części sekundy, a decydować o nim nie muszą wcale wypowiadane słowa, ale także sygnały niewerbalne. W pierwszym dniu szkolenia prof. Bralczyk i red. Orłoś przeprowadzili wspólne warsztaty poświęcone stronie technicznej i językowej wystąpień publicznych. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie przed kamerą krótkiego komunikatu dla mediów.

Przygotowane w ten sposób nagarnia były następnie analizowane przez ekspertów. –Miarą skuteczności naszej wypowiedzi jest, czy słuchacze zapamiętali dokładnie to, co chcieliśmy im przekazać – zwracał uwagę Maciej Orłoś, radząc, jak skutecznie zwrócić uwagę na meritum wypowiedzi. Prof. Jerzy Bralczyk natomiast radził, by uważać na słowa-wytrychy w wypowiedziach medialnych. – Używając pewnych słów, stajemy się później ich niewolnikami. Można się na nich zafiksować – zaznaczył językoznawca.

We wtorek uczestnicy zostali podzieleni na grupy, z którymi współpracowali kolejni eksperci. Renata Jeziółkowska zajęcia „Medialna gorączka” poświęciła takim zagadnieniom jak komunikacja kryzysowa, relacje rzeczników z mediami i kreowanie pozytywnego wizerunku reprezentowanej instytucji. Rzecznik OIL w Warszawie mówiła o podstawowych błędach osób kontaktujących się z dziennikarzami, a prezentując pozytywne i negatywne przykłady wystąpień publicznych i komunikatów medialnych zwracała uwagę na kwestię przygotowania do wystąpień i konieczności szybkiego reagowania na kryzysy.

Odniosła się także do tego, w jaki sposób dobierać treści merytoryczne podczas konstruowania komunikatów oraz jakie zagadnienia warto promować i jakimi kanałami to robić. Dr hab. Jagoda Bloch, logopeda współpracująca od lat z dziennikarzami, przeprowadziła warsztaty z emisji głosu prezentując uczestnikom szkolenia m.in. praktyczne ćwiczenia manualne służące przygotowaniu aparatu mowy – żuchwy, warg, języka – do dłuższej wypowiedzi. Agata Urbańczyk natomiast poświęciła swoje zajęcia psychologicznemu przygotowaniu do pracy rzecznika, w tym do wystąpień publicznych. Psychoterapeutka mówiła na przykład o efektach stresu oraz metodach przeciwdziałania jego negatywnym skutkom. Zwróciła uwagę na problem błędnych założeń o oczekiwaniach i nastawieniu rozmówców czy publiczności.

W szkoleniu przeprowadzonym 26 i 27 lipca wzięło udział 28 osób. Wśród uczestników szkolenia byli przedstawiciele placówek z Warszawy, Radomia, Ostrołęki, Grodziska Mazowieckiego, Siedlec, Pruszkowa, Otwocka, Grójca, Lipska i Mińska Mazowieckiego. Uczestnicy dwudniowych warsztatów otrzymali certyfikaty ich ukończenia

 

rpt

rpt

rpt

qrf

rpt

rpt

hdrpl

rpt

rpt