Multitasking to chyba właściwe słowo, żeby określić sposób na zarządzanie szpitalem takim jak nasz – Szpitalem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie. Przypomina to trochę grę w orkiestrze, ale takiej, gdzie liderzy muszą umieć grać nie na jednym, a na różnych instrumentach. Bo każdy dzień u nas to nieustanne szukanie nowych możliwości na poszerzanie oferty świadczeń medycznych, to analizowanie sposobów na rozwój szpitala i jego unowocześnienie, a do tego jeszcze gigantyczne przedsięwzięcie, jakim jest rozbudowa placówki. Co ważne, bez tego ostatniego punktu, trudno byłoby realizować te wcześniejsze. Do takiej wielozadaniowości skłania nas choćby wielkość powiatu wołomińskiego, największego na Mazowszu. Mamy ponad 250 tys. mieszkańców, czyli potencjalnych pacjentów, których oczekiwania względem tego, co oferuje im powiatowy szpital stale rosną. Pacjenci chcą mieć możliwość pełnego i na dobrym poziomie leczenia, bez konieczności jeżdżenia do innych ośrodków w Warszawie.

Dlatego właśnie w ostatnich miesiącach poszerzyliśmy ofertę zabiegów z zakresu wysokospecjalistycznej chirurgii narządów ruchu. Portfolio zabiegów powiększyło się o zabiegi z zakresu chirurgii kręgosłupa, w tym discektomie (dyskopatia kręgosłupa szyjnego i lędźwiowo-krzyżowego) oraz stabilizacje transpedikularne (złamania kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowo-krzyżowego). Dzięki ortopedom z naszego wołomińskiego zespołu rozpoczęliśmy również procedury w zakresie endoprotezoplastyki stawu ramiennego (choroba zwyrodnieniowa stawu ramiennego, zmiany zwyrodnieniowe pourazowe stawu ramiennego). Także na naszej chirurgii wykonujemy zabiegi przy użyciu nowoczesnych metod. Onkourologia to jedna z tych dziedzin, której kiedyś nie mieliśmy w ofercie, a dziś to już codzienność Szczególnie, że pacjentów, wymagających zabiegów w tym zakresie przybywa. Teraz nasz Szpital daje im możliwość diagnozy i leczenia na miejscu. Wiele z tych zabiegów to skomplikowane procedury, niektóre wykonywane są tylko w kilku ośrodkach w kraju, ale stosowana przez naszych specjalistów metoda laparoskopowa, także przy użyciu okularów 3D, daje wiele korzyści. Przede wszystkim większą precyzję cięcia, również szybsze dochodzenie do siebie pacjentów, bo skraca się czas ich rekonwalescencji i zmniejsza ilość podawanych leków przeciwbólowych.

A skoro mowa o bólu, a właściwie jego leczeniu, to na tym polu też mamy ofertę dla naszych pacjentów. Przeprowadzamy zabiegi kriolezji i termolezji, czyli nowoczesnych metod leczenia bólów kręgosłupa. Zabiegi są małoinwazyjne, każdy trwa ok. 30-60 minut, w zależności od ilości nerwów poddawanych tym procedurom i wykonuje się je pod kontrolą USG, co pozwala na precyzyjne zlokalizowanie uszkodzonego nerwu.

Te świadczenia uzupełniają i wzmacniają naszą ofertę medyczną, a tym samym zabezpieczają pacjentów powiatu wołomińskiego w najnowocześniejsze, zaawansowane procedury.

Wkrótce zaprosimy pacjentów do nowego budynku. Kończymy właśnie I etap rozbudowy Szpitala. W nowych i nowocześnie zaprojektowanych pomieszczeniach będzie Przychodnia Specjalistyczna dla dzieci i dorosłych, POZ, Zakład Rehabilitacji oraz Nocna i Świąteczna Opieka Lekarska.

Grzegorz Krycki,

Dyrektor Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie