Konkurs Medal Europejski odbywa się już po raz 32. Organizatorem konkursu jest Business Centre Club przy Honorowym Patronacie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z siedzibą w Brukseli. Wśród laureatów konkursu Medal Europejski znalazła się usługa NEO Hospital  – Operacja raka prosta z wykorzystaniem robota da Vinci – Technika kołnierzykowa. Nagroda trafia do NEO Hospital jako wyraz uznania we wdrażaniu zmiany jakościowej w leczeniu pacjentów dotkniętych rakiem prostaty.

Rak prostaty jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Zachorowalność na raka prostaty w Polsce dotyczy ponad 20 tys. mężczyzn rocznie. Ok. 6 tys. mężczyzn każdego roku z tego powodu umiera, co każe określać tę chorobę jako jeden z najważniejszych męskich problemów medycznych. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że 40 proc. zgonów nowotworowych można by uniknąć, gdyby diagnozę postawiono wcześniej lub chory miał lepszy dostęp do najnowszych metod leczenia.

Koszt wpływu chorób nowotworowych na gospodarkę w Europie szacuje się na 100 mld euro rocznie. Dlatego tak ważna jest poprawa efektywności leczenia. Nasz ośrodek wdrożył najwyższy standard opieki chirurgicznej  z wykorzystaniem robota da Vinci w leczeniu raka prostaty. Technika kołnierzykowa, którą stosujemy skupia się na czystości onkologicznej i jakości życia pacjenta po zabiegu. Ta nowatorska metoda została zaimplementowana w Polsce  przez dr n. med. Pawła Wisza, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli chirurgii robotycznej w Europie.mówi Joanna Szyman prezes Grupy NEO Hospital

Chirurgia jest jednym z kluczowych etapów leczenia onkologicznego. Dlatego tak cennym narzędziem w rękach chirurga jest robot da Vinci. Pozwala on bowiem przezwyciężać ograniczenia manualne i prowadzić działania w trudno dostępnych miejscach przy wsparciu doskonałego aparatu optycznego w dziesięciokrotnym powiększeniu w technologii 3D full HD.

Metoda kołnierzykowa z użyciem robota da Vinci jest najlepszą praktyką zabiegową dla pacjentów dotkniętych nowotworem prostaty. Operacja jest znikomo inwazyjna, a do tego wykonana w precyzyjny sposób, co przekłada się bezpośrednio na znacząco krótszy czas trwania hospitalizacji oraz utrzymywania cewnika Foleya. Szybciej następuje powrót do pełnej sprawności, przy znakomitym wyniku zarówno onkologicznym, jak i funkcjonalnym.mówi dr n. med. Paweł Wisz Członek Zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego (ERUS)

 Rezultaty metody zostały opisane w European Urology Focus. W trakcie wykonywania zabiegu prostatektomii kluczowy jest moment preparowania tzw. szczytu prostaty. W miejscu szczytu do prostaty „wchodzi” cewka moczowa, jak również znajduję się zwieracz, odpowiedzialny za trzymanie moczu. Dla uzyskania najlepszego efektu jakościowego najważniejsze jest zachowanie każdego milimetra cewki moczowej, jak i brak uszkodzenia zwieracza. W technice kołnierzykowej uzyskujemy zabieg onkologicznie pewny, z zachowaniem funkcji fizjologicznych dla pacjenta.

Z wykorzystaniem da Vinci na świecie przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – jego zastosowanie jest szczególnie cenne w onkologii przede wszystkim w operacjach raka prostaty, raka trzonu macicy czy raka jelita grubego, ale także raka pęcherza moczowego, czy raka nerek.

 

Zgodnie z raportem „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2020 – Prognozy rozwoju na lata 2020-2025”, przygotowanym przez Upper Finance i PMR, liczba systemów użytkowanych przez placówki medyczne w Polsce wzrośnie do 40 na koniec 2025 r. zaś liczba procedur z jego użyciem będzie przekraczać 10 tys. w ciągu roku. Rozwojowi sprzyjają doświadczenia z okresu pandemii, która pokazała jak istotne są wartości związane z chirurgią małoinwazyjną. Zabiegi wykonywane ze wsparciem  robota da Vinci to większa precyzja operacji, ograniczenie urazu operacyjnego, szybsze gojenie ran, mniejszy ból pooperacyjny, mniejsza utrata krwi, a przede wszystkim mniejsze ryzyko infekcji, ograniczenie powikłań oraz szybsza rekonwalescencja pacjenta.

 

***

O NEO Hospital:

Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Szpital na Klinach wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej, spełniając oczekiwania swoich Pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i jej całym zespołem. Szpital tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej.

Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl