Zespół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu użył pompę wspomagającą pracę serca, aby zmniejszyć rozmiary serca pacjenta, a następnie wykonać zabieg na zastawce mitralnej. Jest to pierwsze takie niekonwencjonalne wykorzystanie pompy do celów zabiegowych.

 

– Zastawka mitralna u pacjenta była tak poszerzona, że przezskórny zabieg naprawczy nie był możliwy – wyjaśnia kierujący zespołem kardiolog dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Hemodynamiki USK w Opolu, prof. Politechniki Opolskiej. – Poprzez wprowadzenie pompy wspomagającej pracę serca, wypompowaliśmy krew z lewej komory, co zmniejszyło wymiary serca i zastawki, i pozwoliło w tym czasie wykonać naprawę zastawki. Po zabiegu, pompę z serca usunięto – opisuje prof. Sacha.

Jest to pierwsze takie zastosowanie wspomagania krążenia w celu zmiany anatomii serca do celów zabiegowych, a nie w celu wspomagania krążenia.

Opis zabiegu – jak informuje opolski kardiolog – został już przyjęty do publikacji w najważniejszym amerykańskim czasopiśmie kardiologów inwazyjnych „JACC Cardiovascular Interventions”. Opolscy kardiolodzy planują zaprezentować ten zabieg w październiku na najważniejszej konferencji kardiologii inwazyjnej TCT w San Francisco w USA.

Zabieg wykonali: kardiolodzy: Jerzy Sacha, Wojciech Milejski, Jarosław Bugajski; anestezjolodzy: Natalia Pidzik, Maria Piekutowska; zespół pielęgniarski: Monika Świderska, Piotr Kubis, Małgorzata Urbaniak, Beata Chmielowska; technik: Filip Żuczek.