Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie został nagrodzony złotym medalem w rankingu „Maluchy na brzuchy 2023”.

Certyfikat WSS Maluchy na Brzuchy 2023

Placówka została doceniona za osiągnięcie wysokiego wskaźnika wsparcia dwugodzinnego nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry (STS) po porodzie drogami natury (na podstawie danych zebranych w ankietach Fundacji Rodzić po Ludzku w latach 2020-2022).

Złoty medal był przyznawany podmiotom, w których wskaźnik wsparcia dwugodzinnego nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie drogami natury wyniósł minimum 80%. Był to trzeci raz, kiedy działania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie w tym zakresie zostały docenione i nagrodzone.

Dwie pierwsze godziny po narodzinach dziecka to czas krytyczny, mogący w znaczny sposób wpłynąć na jego dalszy rozwój. To czas podwyższonej aktywności zarówno mamy, jak i noworodka. Szpital rozumie potrzeby swoich pacjentek i korzyści płynące z zapewnienia im kontaktu z ich nowo narodzonymi dziećmi w pierwszych chwilach życia (budowanie więzi pomiędzy mamą i dzieckiem, wczesne rozpoczęcie laktacji itd.). Wyróżnienie w rankingu stanowi potwierdzenie jakości opieki oferowanej w tym zakresie i daje motywację do jeszcze większych starań na rzecz jej poprawy.