PFSz zwraca się do Ministra Zdrowia w sprawie drastycznych podwyżek cen energii elektrycznej

W piśmie wysłanym droga elektroniczna 28.12.2021, PFSz zwraca się z prośbą o wyjaśnienie i pilne zajęcia stanowiska w związku z drastycznymi podwyżkami cen energii elektrycznej, która w dużej mierze dotyczy też szpitali.

Czy Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożenie tarcz kryzysowych do pokrycia wzrostu kosztów energii elektrycznej czy innych środków zapobiegania podwyżkom cen szpitalom, którym w wyniku postępowania przetargowego wzrosły koszty zakupu energii ?

Szpitale zrzeszone w Polskiej Federacji Szpitali oraz w organizacjach współpracujących zgłaszają ogromne problemy w związku z rozstrzyganymi postępowaniami przetargowymi, w wyniku których cena energii elektrycznej wzrasta nawet o 300% i więcej. Powszechnie rosnące koszty stałe nie tylko energii ale także wszystkich innych składowych działalności szpitala, np. ogrzewania (wzrost cen gazu) wyposażenia, materiałów opatrunkowych, środków ochrony osobistej, ogrzewania jak i wynagrodzeń pracowników są bardzo niepokojące, szczególnie, że już teraz sytuacja finansowa szpitali nie jest najlepsza.