Polska Federacja Szpitali nie tylko zrzesza placówki medyczne i jest platformą wymiany doświadczeń. Jednak chce przede wszystkim korzystać z potencjału intelektualnego tak rodzimych szpitali, jak i placówek zagranicznych zrzeszonych w Europejskiej Federacji Szpitali w celu przenoszenia wypracowanych za granicą dobrych praktyk na rodzimy grunt. Utworzony właśnie Zespół ds. Kompetencji i Kształcenia Zawodów Medycznych doskonale wpisuje się w tę misję.
Powołanie sześcioosobowej grupy w lutym 2024 r. było inicjatywą oddolną pracodawców zrzeszonych w PFSz, którzy jako praktycy stoją pomiędzy zapisami Ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta a koniecznością ich implementacji w świadomości personelu medycznego. To pracodawcy mierzą się z wymogiem ciągłej poprawy usług medycznych, także poprzez szeroko pojętą digitalizację, która również łączy się z edukacją kadr w celu adaptacji nowych narzędzi. To managerowie mają szerszy obraz potrzeb zdrowotnych społeczeństwa zarówno w regionie, jak i globalnie w całej Polsce poprzez uczestniczenie w sympozjach i spotkaniach, a także dzięki dostępności do opracowań, takich jak mapy potrzeb. Ta wiedza i doświadczenie pozwalają im realnie ocenić newralgiczne elementy kształcenia zawodów medycznych i dopasowanie form edukacji do wymagań rynkowych i prawnych.
Jednak nie chcemy patrzeć jedynie z punktu zarządczego. To tylko jedna strona medalu. Wolimy obraz z lotu ptaka. Dlatego Zespół do spraw Kompetencji i Kształcenia Zawodów Medycznych PFSz składa się z praktyków w zawodach medycznych: pielęgniarek i lekarzy różnych specjalizacji, którzy od lat z powodzeniem łączą wiedzę medyczną z umiejętnościami zarządczymi.
Zespół ds. Kompetencji i Kształcenia Zawodów Medycznych za wyzwania priorytetowe uznał:
- kształcenie studentów kierunku lekarskiego na uczelniach bez pozytywnej oceny akredytacyjnej, co utrudnia weryfikację nabytych kompetencji
- różnice w kompetencjach personelu pielęgniarskiego, zależne od poziomów edukacji i niewykorzystywanie w pełni nabywanych umiejętności;
- brak różnic w kompetencjach absolwentów pielęgniarstwa uczęszczających na studia w formie stacjonarnej oraz weekendowej, mimo znacznych różnic w poziomie kształcenia,
- przypisanie kompetencji i efektywne wykorzystanie w systemie absolwentów zdrowia publicznego,
- określenie wymagań rozwoju i kompetencji innych zawodów medycznych, takich jak opiekunowie, technicy radiolodzy, fizycy medyczni,
- brak optymalizacji podziału kompetencji, utrudniający funkcjonowanie procesu leczenia i zwiększający jego koszty,
- brak wystarczającej koordynacji między kształceniem zawodów medycznych a strategią rozwoju systemu ochrony zdrowia.
To jednak dopiero początek prac Zespołu ds. K&K, chociaż już widać pierwsze efekty. Wyzwań w sektorze jest jednak wiele, a zmian trzeba dokonywać systematycznie. To też pozwoli na dopasowanie ich do zmieniających się potrzeb zdrowotnych społeczeństwa.
Dlatego też Zespół apeluje o powołanie międzyresortowej grupy roboczej w celu ustalenia wytycznych kształcenia i wykorzystania kwalifikacji zawodów medycznych. Liderzy Zespołu wyrazili chęć do czynnego udziału w jej pracach i konstruktywnego dzielenia się doświadczeniem i wiedzą.
Będziemy na bieżąco informować o wynikach prac naszej grupy, a także o kolejnych propozycjach zmian i ujednoliceń w zakresie kompetencji i kształcenia wszystkich zawodów medycznych.
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi