Polska Federacja Szpitali wśród światowych liderów ochrony zdrowia: Healthcare+Expo Taiwan 2023.

Właśnie dobiegło końca jedno z największych wydarzeń w branży ochrony zdrowia Healthcare+ Expo Taiwan 2023 – największe targi sektora zdrowia w Azji. Nasz kraj i nasze szpitale reprezentował prof. Jarosław J. Fedorowski – prezes Polskiej Federacji Szpitali, który wygłosił prelekcję podczas sesji “Możliwości współpracy w rejonie Europy i Bliskiego Wschodu” , prowadził także spotkania B2B, uczestniczył w uroczystym otwarciu z udziałem Pani TSai Ing-wen, Prezydent ROC, a także brał udział w zwiedzaniu wystawy i licznych rozmowach networkingowych.

Poniżej krótkie sprawozdanie samego autora:

Healthcare+ Expo Taiwan 30.11-03.12.2023, Taipei Nanang Exhibition Center

W drugim dniu Expo miałem przyjemność wygłosić prelekcję dotyczącą polskiej ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości współpracy międzynarodowej. Mówiłem mi.n. o polskich innowacyjnych przedsięwzięciach medycznych:
Data Lake & Fundacja Podaruj Dane, Talkie.ai, Fertilita, Ackermann Care

Oczywiście, przedstawiłem działalność Polska Federacja Szpitali , szczególnie w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz pod egidą Geneva Sustainability Centre przy International Hospital Federation. W ramach budowania marki międzynarodowej polskiej medycyny i ochrony zdrowia, także w kontekście rozwoju turystyki medycznej do naszego kraju, wymieniłem Healthcare Poland Foundation. Kilka słów o polskim systemie internetowego konta pacjenta z e-recepta i e-skierowaniem na czele wzbudziło pozytywne komentarze wśród słuchaczy.

Powiedziałem o nagrodzonych przez Światową Federację Szpitali działaniach Fundacja Nie Widać Po Mnie na rzecz dobrostanu kadry medycznej. Wspomniałem o dynamicznym rozwoju sztucznej i rozszerzonej inteligencji w ochronie zdrowia oraz o rozwoju robotyki medycznej w Polsce.
BTW Dużym zainteresowaniem cieszył się slajd o znanych Polakach.

Spędziłem kilka godzin na rozmowach B2B z firmami zainteresowanymi współpracą z Polską i polskimi szpitalami. Brałem udział w uroczystym otwarciu EXPO z udziałem Pani Prezydent Tajwanu oraz byłego Premiera Tajwanu – przewodniczącym komitetu EXPO, który był obecny podczas mojej prelekcji. Zwiedzając imponującą ekspozycję na dwóch piętrach ogromnego centrum wystawienniczego Nanang w Taipei miałem możliwość porozmawiać nie tylko z przedstawicielami firm technologicznych, a także tajwańskich szpitali, które miały swoje okazałe stoiska. Podczas zwiedzania przez gości międzynarodowych na stoiskach szpitali oraz firm byli obecni prezesi lub dyrektorzy naczelni wraz z członkami zarządu, którzy chętne dzielili się informacjami.

Tajwańskie firmy imponują innowacyjnością oraz skuteczną współpracą z tamtejszymi uniwersytetami. Wsród najciekawszych mogę wymienić system do interaktywnych sprawdzianów studentów medycyny oraz egzaminów specjalistycznych dla medyków, minirobot chirurgiczny, urządzenie do zewnętrznej kontrapulsacji (EECP) do wspomagania leczenia niewydolności serca , technologię wykrywającą krążące komórki nowotworowe (CTC) , systemy nawigacji stereotaktycznej, czy urządzenie ultradźwiękowe do terapii nowotworów. Muszę przyznać, że nie widziałem innowacyjnych rozwiązań dla obniżenia śladu węglowego i zużycia energii w sektorze ochronie zdrowia. Były natomiast liczne stoiska tzw. medycyny tradycyjnej, które skutecznie omijałem. Dowiedziałem się, że tajwańskie szpitale mają nieco mniejsze budżety od podobnych polskich, przy porównywalnym zatrudnieniu i produktywności, słyszałem także dobre opinie o kształceniu tajwańskich studentów medycyny w Polsce, co było dla mnie miłe, gdyż sam przez wiele lat prowadziłem zajęcia dla studentów anglojęzycznych, wśród których byli także Tajwańczycy.

Dziękuję organizatorom za zaproszenie na Healthcare+ Expo Taiwan w kategorii “International VIP”, w tym szczególnie za pokrycie kosztów podróży.

Jarosław J. Fedorowski, Taipei 03.12.2023