Z satysfakcją pragniemy poinformować, iż Szpital na Klinach w Krakowie należący do grupy NEO HOSPITAL, członek PFSz, dołącza do listy wiodących ośrodków medycznych na świecie, które udzielają pomocy medycznej z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci®.

To bezprecedensowe wydarzenie  jest  istotnym krokiem w kierunku udostępnienia  do światowych technologii medycznych dla pacjentów z Południowo – Wschodniej części Polski. Rozpoczęcie wykonywania w Krakowie tak zaawansowanych technologicznie  procedur medycznych to także ogromna przestrzeń do eksploracji naukowo – badawczych w wielu dziedzinach nauk.

Sprowadzony do Krakowa, System da Vinci®, produkowany przez amerykańskiego potentata Intuitive Surgical –  to obecnie najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie, stosowany w terapii szeregu schorzeń, w tym wielu  chorób nowotworowych.

Z wykorzystaniem tego systemu przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – przede wszystkim operacje macicy, prostaty i jelita   grubego, ale również operacje  w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki, płuc czy serca. Obecnie na całym świecie wykorzystywanych jest 4,8 tys. robotów da Vinci®, z pomocą których wykonywanych jest rocznie  ponad 1 mln operacji.

Stworzenie dostępu do najnowszych światowych technologii daje ogromne nadzieje dla wielu chorych, w tym pacjentów z najcięższymi chorobami nowotworowymi, a dla środowiska naukowego unikalną możliwość prowadzenia badań naukowych.

Projekt został objęty patronatem honorowym PFSz. 

Serdecznie gratulacje na ręce Joanny Szyman, Prezes Zarządu Grupy Neo Hospital.