43 Światowy Kongres Szpitali po raz pierwszy w historii z udziałem polskiego delegata

W dniach 6-9.11.2019 odbył się 43 Swiatowy Kongres Szpitali w Muscat (Oman). W kongresie uczestniczył Jarosław J. Fedorowski, Prezes PFSz, którego prezentacja na temat reform ochrony zdrowia w Polsce została zakwalifikowana do wygłoszenia. Prezes PFSz wziął udział także w jednym z paneli dyskusyjnych, któy prowadził Risto Miettunen – właśnie wybrany prezydent International Hospital Federation (IHF), która była organizatorem Kongresu. W Kongresie uczestniczyło kilkuset delegatów z ponad 60 państw. W trakcie Kongresu zainteresowanie współpracą z PFSz wyrazili liderzy IHF oraz American Hospital Association i American College of Healthcare Executives. Minister Zdrowia Omanu wyraził zainteresowanie wysyłaniem studentów na nasze wydziały lekarskie, a przedstawiciel Kuwejtu – kierowaniem pacjentów na zabiegi medyczne do Polski.   Kierownictwo IHF wyraziło nadzieję na przystąpienie PFSz do IHF, która jest jedyną światową federacją szpitali i właśnie obchodzi 90-lecie. Pomysł zorganizowania za kilka lat Światowego Kongresu Szpitali w Polsce spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem.

Podczas kongresu padło wiele ważnych przesłań, np. „Szpitale są motorem rozwoju w ochronie zdrowia”, “Menedżerowie ochrony zdrowia odgrywają kluczową rolę we wprowadzaniu innowacji i technologii”, „Nowoczesny szpital powinien być podzielony na funkcjonalne strefy (a nie oddziały specjalizacji lekarskich) – tylko dzięki takiemu rozwiązaniu można skutecznie zarządzać zasobami, szczególnie w przypadku nagłego napływu pacjentów (katastrofa, epidemia, czy po prostu przeciążenie SOR)” i wiele innych.

Szczegółowa relacja z Kongresu, w tym zdjęcia, znajdują się na profilu PFSz na portalu Facebook, na stronach IHF oraz na profilach LinkedIn i Twitter Jarosława J. Fedorowskiego. Należy podkreślić, że w 43 letniej historii Światowego Kongresu Szpitali, Polska była reprezentowana po raz pierwszy.