System finansowy ochrony zdrowia w Polsce jest trwale niewydolny finansowo. Potrzeby wydatkowe Narodowego Funduszu Zdrowia znacząco przekraczają poziom przychodów ze składek zdrowotnych. Fundusz zapasowy został już wykorzystany niemal w całości, a pomimo przekazania już w tym roku dotacji z budżetu dla NFZ o łącznej wysokości kilkunastu miliardów złotych, do końca roku w budżecie płatnika wciąż brakuje ok. 7-10 miliardów złotych. Kwota ta będzie rosnąć w kolejnych latach, osiągając wartość 27,5 mld zł w 2025 r. oraz 41,4 mld zł w 2026 r. Szacunki wskazują, że zapaść w NFZ ma charakter trwały i bez wprowadzenia potrzebnych zmian, w kolejnych latach będzie się pogłębiać.

W przestrzeni publicznej od kilku tygodni pojawiają się informacje o problemach finansowych NFZ i ich wpływie na sytuację świadczeniodawców. Sytuacja przekłada się także na pacjentów, co przejawia się rosnącymi kolejkami, odwoływaniem lub przesuwaniem terminów planowanych zabiegów, czy decyzjami o braku kwalifikowania pacjentów do leczenia pomimo wskazań klinicznych.

System powiadomień

W obliczu trudnej sytuacji finansowej NFZ i możliwych wielu negatywnych konsekwencji wynikających z niech zarówno dla świadczeniodawców, jak i świadczeniobiorców, wspólnie z Public Policy uruchomiamy  system umożliwiający zgłaszanie szpitalom niekorzystnych lub niebezpiecznych sytuacji związanych z następstwami złego stanu finansów płatnika, np.:

  • opóźnienia lub braki płatności za określone świadczenia;
  • opóźnienia w kontraktowaniach świadczeń;
  • brak korygowania wartości umowy po przekroczeniu jej wartości;
  • inne problemy, zgłaszane przez podmioty.

Po procesie weryfikacji, zgłoszenia mogą zostać wykorzystane np. w celu nagłośnienia sytuacji w przestrzeni medialnej, zarówno w mediach branżowych, jak i regionalnych oraz ogólnopolskich. Zgłoszenie może być anonimowe.

Zgłoszenie powinno zawierać:

  • opis problemu;
  • informację, którego świadczeniodawcy dotyczy dany problem (w przypadku zgłoszenia anonimowego ta informacja może mieć ograniczony zakres);
  • ewentualne dokumenty potwierdzające opisywaną sytuację (pisma, dokumenty, komunikacja SZOI, korespondencja mailowa);
  • informację o rodzaju zgłoszenia (anonimowo/nieanonimowo);
  • dane kontaktowe (jeżeli konieczne jest przekazanie dodatkowych informacji).

Zgłoszenia wszelkich sytuacji alarmowych dokonać można poprzez wypełnienie ankiety:

www.profitest.pl/s/59309/AEW1iHPs