Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie dołączył do grona placówek wykonujących zabieg litotrypsji wewnątrznaczyniowej (IVL – intravascular lithotripsy).
To metoda, wykorzystująca ultradźwiękowe fale uderzeniowe, które pozwalają w sposób kontrolowany rozkruszyć zwapniałe złogi w tętnicach. Takie przygotowanie blaszki miażdżycowej pozwala na wykonanie optymalnej przezskórnej angioplastyki wieńcowej (PCI) z użyciem cewników balonowych i stentów.
W miarę upływu lat masywne zwężenia w tętnicach wieńcowych pojawiają się coraz częściej u pacjentów poddawanych przezskórnej angioplastyce wieńcowej (PCI) i są związane ze zwiększonym ryzykiem niepowodzenia i powikłań.
Zwapnienia w dużych i średnich tętnicach występują coraz częściej mi.in na skutek starzenia się społeczeństwa, coraz powszechniej występującej cukrzycy, spożywania dużej ilości konserwantów, przedawkowania preparatów witaminy D3, wreszcie masowego przyjmowania statyn, które oczywiście stabilizują blaszkę miażdżycową, jednak zwiększają uwapnienie blaszek w tętnicach.
Takie zmiany najczęściej nie poddają się poszerzeniu jedynie przy pomocy cewników balonowych oraz stentów.
Pierwszy zabieg litotrypsji wewnątrznaczyniowej w WSS w Olsztynie wykonali: dr hab. n. med. Adam Kern, prof. UWM Kierownik Pracowni Hemodynamiki oraz dr n. med. Krystian Bojko.