PFSz podtrzymuje konstruktywny udział w reformowaniu opieki zdrowotnej zgodnie z naszą wizją: zrównoważony system opieki zdrowotnej ponad podziałami.
Według ogólnie dostępnych informacji, na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 5 listopada 2024, omawiany będzie projekt reformy szpitalnictwa – czyli projekt zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw z dnia 09.08.2024, wersja z 31.10.2024
Polska Federacji Szpitali (PFSz), przesłała 30.08.2024 w ramach konsultacji społecznych obszerne stanowisko wobec projektu zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw z dnia 09.08.2024.
Kilka propozycji PFSz zostało uwzględnionych w uaktualnionej wersji projektu z dnia 31.10.2024, którym 05.11.2024 ma zająć się Rada Ministrów:
- analizy działalności leczniczej: w analizach poprzedzających sporządzenie planu naprawczego – strona 11
- propozycje współpracy (szpitali) z innymi podmiotami leczniczymi: w planach naprawczych – strona 12
- zajęcie stanowiska wobec programu naprawczego szpitala: zamiast obowiązku zatwierdzenia programu przez Dyrektora OW NFZ i Wojewodę – strona 13
Warto przypomnieć propozycje PFSz w obszarze konsolidacji:
„Promowanie racjonalnej konsolidacji zasobów (szpitalnych, ambulatoryjnych) jest jednym z kluczowych pomysłów Polskiej Federacji Szpitali na reformę systemu ochrony zdrowia, proponujemy jednak model polegający na tworzeniu organizacji koordynowanej ochrony zdrowia konkurujących o wynik leczenia pacjentów. Zgadzamy się z oceną MZ, że przeprowadzona w 2017 roku reforma szpitalnictwa nie przyniosła oczekiwanych rezultatów Uważamy jednak, że głównie dlatego, że poziomy zabezpieczenia określane na podstawie posiadanych zasobów przez zakwalifikowane do sieci PSZ szpitale nie zostały następnie przekształcone w stopnie referencyjności szpitali. Nie określono wtedy dostatecznie zasad współpracy szpitali będących na różnym poziomie zabezpieczenia oraz nie wdrożono mechanizmów sprzyjających takiej współpracy. Dlatego też proponujemy wprowadzenie stopni referencyjnych szpitali, a w kolejnym kroku – premiowania podmiotów leczniczych zawierających porozumienia o współpracy między sobą (np. w formie konsorcjów) na rzecz zapewnienia ciągłości opieki nad pacjentami i wartości dla pacjentów wynikającej z jak najlepszego leczenia oraz profilaktyki.”
Warto także przypomnieć propozycje PFSz w obszarze realizacji świadczeń na właściwym poziomie natężenia opieki medycznej
„Jednym z mocno artykułowanych przez Ministerstwo Zdrowia (MZ) celów reformy jest odwrócenie tzw. piramidy świadczeń, czyli przeniesienie części procedur medycznych z lecznictwa zamkniętego do ambulatoryjnego. Chodzić może oczywiście wyłącznie o procedury, które z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta mogą być wykonywanie w warunkach ambulatoryjnych, a obecnie z różnych przyczyn, są wykonywane w szpitalach. Zaskakujący jest fakt, że przedstawione przez MZ propozycje zmian w przeważającej części odnoszą się jednak do szpitali. W projekcie nie ma zapisów dotyczących POZ, np. powiązanie stawki kapitacyjnej z wskaźnikami jakościowymi, chociażby tymi podstawowymi i stosowanymi przez OECD, jak wskaźnik hospitalizacji możliwych do uniknięcia, czy liczba przepisywanych antybiotyków, albo liczba skutecznych skierowań na najbardziej wartościowe badania profilaktyczne. Z kolei w AOS finansowanie jest obecnie realizowane w modelu fee-for-service, tym niemniej w projekcie zmian MZ, oprócz propozycji raportu w sprawie ustalenia taryfy w AOS nie ma zapisów tworzących mechanizmy zachęcające do współpracy pomiędzy podmiotami lecznictwa ambulatoryjnego (POZ, AOS) oraz szpitalnego, czy opieki długoterminowej. Brakuje jakże ważnych odniesień do współpracy szpitali opieki ostrej należącymi do sieci, ze szpitalami opieki podostrej – rehabilitacyjnymi, które znajdują się i dalej pozostaną poza siecią szpitali. Podobnie brakuje propozycji poprawy współpracy szpitali z ośrodkami opieki długoterminowej. Szczególnie jednak brakuje propozycji stworzenia mechanizmów sprzyjających powstawaniu organizacji koordynowanej ochrony zdrowia, np. w formie konsorcjów.”
Proponowany przez PFSz model współpracy różnych podmiotów leczniczych nie wymaga i nie postuluje zmian własnościowych. System zachęt np. prowadzenia SPZOZ przez związki samorządów, czy do przekształceń SPZOZ w spółki prawa handlowego, albo współpracy w modelu PPP powinien być połączony z mechanizmami budowania organizacji koordynowanej ochrony zdrowia z udziałem Szpitali, AOS, POZ, ZOL i innymi podmiotami o różnym modelu własnościowym – co wynika z wizji PFSz oraz z priorytetów i głównych treści przedmiotowego stanowiska PFSz (link poniżej)
https://www.pfsz.org/reforma-sieci-szpitali-stanowisko-pfsz/
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi